Lula Tramp bojlarini siyosiy qaror deb atadi
Braziliya prezidenti Luis Inasio Lula Silva bergan intervyuda AQSh prezidenti Donald Tramp bilan hech qanday shaxsiy aloqasi yo‘qligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Tramp tomonidan Braziliya mahsulotlariga qo‘yilgan 50 foizlik bojlar siyosiy maqsadlarda qabul qilingan qaror ekanligini ta’kidladi. Ushbu bojlar amerikalik iste’molchilar uchun mahsulotlarning narxini oshirishiga sabab bo‘lishini bildirdi.
Lula, shuningdek, Tramp bilan hech qachon bevosita muloqot qilmaganini aytdi. Bojlar haqidagi ma’lumotni esa matbuot orqali olganini qayd etdi.
U, Trampning bunday muhim qarorlarni diplomatik kanallar orqali emas, balki ijtimoiy tarmoqlar orqali e’lon qilishini tanqid qildi. Braziliya prezidenti sobiq prezident Jair Bolsonaro haqidagi fikrlarini ham bildirdi.
Bolsonaro mamlakatda to‘ntarish uyushtirishga uringan va sud tomonidan 27 yilga qamalganini eslatdi. Lula, Trampning Bolsonaruni himoya qilganini tanqid qildi.
Shuningdek, Lula BMTdagi islohotlarning zarurligini ta’kidladi. U BMTning besh doimiy a’zosi haddan tashqari kuchga ega ekanini aytdi.
Rossiya va Xitoy bilan hamkorlikni davom ettirishini bildirgan holda, Ukrainadagi urushni qo‘llamasligini aniq bildirdi.

Лула Трамп назвал таможенные пошлины политическим решением
Президент Бразилии Луис Инасио Лула да Силва в интервью заявил, что у него нет никаких личных связей с президентом США Дональдом Трампом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что введённые Трампом 50-процентные пошлины на бразильские товары являются решением, принятым в политических целях. Он отметил, что эти пошлины приведут к увеличению цен на продукцию для американских потребителей.
Лула также заявил, что никогда не общался напрямую с Трампом. Информацию о пошлинах он получил через СМИ.
Он раскритиковал Трампа за то, что тот объявляет о таких важных решениях не через дипломатические каналы, а через социальные сети. Президент Бразилии также высказался о бывшем президенте Жаире Болсонару.
Он напомнил, что Болсонару пытался организовать переворот в стране и был приговорён судом к 27 годам заключения. Лула раскритиковал Трампа за защиту Болсонару.
Кроме того, Лула подчеркнул необходимость реформ в ООН. Он отметил, что пять постоянных членов Совета Безопасности обладают чрезмерной властью.
Заявив о продолжении сотрудничества с Россией и Китаем, он чётко дал понять, что не поддерживает войну в Украине.