AQSh va NATO Ukrainaga yangi harbiy yordam yubordi
Amerika Qo‘shma Shtatlari va NATO tashabbusi bilan tayyorlangan ustuvor ehtiyojlar ro‘yxati — PURL dasturi doirasida Ukrainaga harbiy yordam yetkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "RBK-Ukraina" nashri NATO vakiliga tayanib xabar berdi. Vakilning so‘zlariga ko‘ra, hozirga qadar mazkur dastur doirasida to‘rtta yordam paketi moliyalashtirilgan.
Birinchi yordam partiyasidagi ayrim jihozlar allaqachon Ukrainaga yetkazilgan, qolgan texnikalar esa hozirda yo‘lda ekanligi ta’kidlandi. Avvalroq Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy PURL dasturining dastlabki yordam paketlarida Patriot havo mudofaa tizimi va HIMARS zalpli o‘t ochish tizimi uchun raketalar mavjudligini ma’lum qilgan edi.
Shu tariqa, Kiyevga yuborilgan yangi harbiy yordam nafaqat Ukraina armiyasining mudofaa imkoniyatlarini mustahkamlaydi, balki hozirgi murakkab sharoitda NATO va Amerika Qo‘shma Shtatlarining qo‘llab-quvvatlash siyosatini yana bir bor tasdiqlaydi. Bu yordam Ukrainaning mudofaa salohiyatini oshirish va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

США и НАТО отправили Украине новую военную помощь
Военная помощь Украине была доставлена в рамках программы PURL, составленной по инициативе Соединённых Штатов Америки и НАТО на основе списка приоритетных потребностей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "РБК-Украина", ссылаясь на представителя НАТО. По словам представителя, на данный момент в рамках данной программы профинансировано четыре пакета помощи.
Отмечается, что часть оборудования из первой партии помощи уже доставлена в Украину, а остальная техника находится в пути. Ранее президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что в первых пакетах помощи программы PURL содержатся ракеты для системы противовоздушной обороны Patriot и реактивной системы залпового огня HIMARS.
Таким образом, новая военная помощь, отправленная в Киев, не только укрепляет оборонительные возможности украинской армии, но и ещё раз подтверждает политику поддержки НАТО и Соединённых Штатов Америки в нынешних сложных условиях. Эта помощь имеет важное значение для повышения оборонного потенциала Украины и обеспечения региональной безопасности.