AQSh BMTda G‘azoda o‘t ochishni to‘xtatishni rad etdi
AQSh BMT Xavfsizlik Kengashida G‘azoda darhol va doimiy o‘t ochishni to‘xtatishni talab qilgan qarorni yana rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qolgan 14 davlat ushbu hujjatni ma’qulladi. AQSh vakili Morgan Ortagus matnda Hamasni ochiq qoralash yo‘qligini va Isroilning o‘zini himoya qilish huquqi tan olinmaganini ta’kidladi.
Qarorda G‘azodagi vaziyat “fojiali” deb baholangan va Isroilga nisbatan qo‘yilgan cheklovlarni olib tashlash so‘ralgan edi. Biroq, AQShning qarshi chiqishi boshqa davlatlar tomonidan norozilik bilan qabul qilindi.
Falastin vakili Riyod Mansur bu qarorni “achinarli” deb atadi. Pokiston va Jazoir vakillari ham qarorga norozi bo‘lib, falastinliklardan kechirim so‘rashdi.
Ularning fikricha, ushbu qaror Kengashning asosiy vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilmoqda. Shu bilan birga, G‘azoda Isroil qo‘shinlari hujumlarni davom ettirmoqda.
BMT gumanitar idorasi vaziyatni “falokatli” deb baholadi. Mahalliy manbalarga ko‘ra, 2023-yil oktabrdan beri 65 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan.
Bu holat mintaqada insoniy fojialarning yanada chuqurlashayotganini ko‘rsatmoqda. Tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun xalqaro hamjamiyatning birgalikdagi harakatlari muhimdir.

США отказались прекратить огонь в Газе в ООН
США вновь отклонили резолюцию Совета Безопасности ООН, требующую немедленного и постоянного прекращения огня в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Оставшиеся 14 государств одобрили этот документ. Представитель США Морган Ортагус подчеркнула, что в тексте отсутствует открытое осуждение Хамаса и не признается право Израиля на самооборону.
В резолюции ситуация в Газе была охарактеризована как «трагическая», и было предложено снять ограничения, наложенные на Израиль. Однако возражения США вызвали недовольство других стран.
Представитель Палестины Рияд Мансур назвал это решение «печальным». Представители Пакистана и Алжира также выразили недовольство резолюцией и извинились перед палестинцами.
По их мнению, это решение препятствует выполнению основных задач Совета. Тем временем израильские войска продолжают атаки в Газе.
Гуманитарное агентство ООН охарактеризовало ситуацию как «катастрофическую». По данным местных источников, с октября 2023 года погибло более 65 тысяч человек.
Эта ситуация свидетельствует о дальнейшем углублении гуманитарных трагедий в регионе. Для обеспечения мира и стабильности важны совместные действия международного сообщества.