Britaniyalik er-xotin Afg‘onistondan ozod qilindi
Afg‘onistonda sakkiz oy davomida qamoqda saqlangan britaniyalik er-xotin Qatarning vositachiligi orqali ozod qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
80 yoshli Piter Reynolds va 76 yoshli Barbi Reynolds 1-fevral kuni uylariga qaytayotgan vaqtida hibsga olingan edi. Ular deyarli yigirma yildan beri Bomen viloyatida yashab kelgan.
Dastlab er-xotin Kobuldagi markaziy qamoqda saqlangan, keyinchalik muzokaralar natijasida boshqa qamoqxonaga ko‘chirilgan. Qatarlik rasmiylar ularni avval Doha shahriga olib borib, tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib, so‘ng Buyuk Britaniyaga jo‘natishni rejalashtirgan.
Reynoldslarga ozodlik berilishi ularning oilasi tomonidan uzoq muddat davomida olib borilgan jamoatchilik murojaatlari natijasida amalga oshdi. Oila a’zolari bir necha oy davomida hukumat va xalqaro tashkilotlardan yordam so‘rab murojaat qilgan.
Shuningdek, yaqinda amerikalik Faye Hall ismli ayol bergan intervyuda Reynoldslar qamoqda og‘ir sharoitda ekanligi va vaqt ularning foydasiga emasligi ta’kidlangan. Bu holat ularning ozod qilinishida muhim omil bo‘ldi.

Британская супружеская пара освобождена из Афганистана
Британская супружеская пара, находившаяся в заключении в Афганистане в течение восьми месяцев, была освобождена при посредничестве Катара. Об этом сообщает Zamin.uz.
80-летний Питер Рейнольдс и 76-летняя Барби Рейнольдс были задержаны 1 февраля, когда возвращались домой. Они проживали в провинции Бомен почти двадцать лет.
Сначала супруги содержались в центральной тюрьме Кабула, затем по результатам переговоров были переведены в другую тюрьму. Катараские официальные лица планировали сначала доставить их в город Доху для медицинского осмотра, а затем отправить в Великобританию.
Освобождение Рейнольдсов стало возможным благодаря длительным общественным обращениям их семьи. Члены семьи в течение нескольких месяцев обращались за помощью к правительству и международным организациям.
Кроме того, в недавнем интервью американка Фэй Холл отметила, что Рейнольдсы находились в тяжелых условиях заключения и время не было на их стороне. Этот факт сыграл важную роль в их освобождении.