Qunduz qurdi, Daniyada temiryo‘l to‘xtadi bir hafta
Daniyada noyob voqea yuz berdi: qunduzning tabiiy instinkti — to‘g‘on qurishi natijasida temiryo‘l qatnovi bir haftaga to‘xtatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat Aulum va Struyer shaharlari orasidagi yo‘nalishda sodir bo‘ldi. Ma’lumotlarga ko‘ra, qunduz ko‘prik ostidagi soyga to‘g‘on barpo etgan, bu esa suv oqimini o‘zgartirib, temiryo‘l ko‘prigining asosiy poydevorining zaiflashishiga olib kelgan.
Natijada poyezd harakati xavf ostida qolgan va 17 sentyabrdan boshlab qatnov to‘xtatilgan. Davlat temiryo‘l tarmog‘iga mas’ul Banedanmark kompaniyasi ushbu noqulaylik uchun qunduzni “aybdor” deb e’lon qildi.
Ularning fikricha, qunduz qurgan to‘g‘on ko‘prikning tag qismini so‘ndirib, poydevorni zaiflashtirgan. Banedanmark ta’kidlaganidek, bunday holatlar tabiatda kam uchraydi.
Odatda qunduzlarning to‘g‘onlari ekologik muvozanatni ta’minlashga xizmat qiladi, ammo bu safar tabiiy jarayon temiryo‘l infratuzilmasiga jiddiy xavf tug‘dirdi. Temiryo‘l qatnovi tiklangunga qadar yo‘lovchilar uchun maxsus avtobuslar yo‘lga qo‘yildi.
Ta’mirlash ishlari kamida 21 sentyabr, yakshanba kuni kechgacha davom etishi kutilmoqda. Shu vaqtgacha poyezdlar qatnovi to‘liq tiklanishi rejalashtirilgan.
Mutasaddilar bunday vaziyatlarda ehtiyotkorlik zarurligini ta’kidlashmoqda. Tabiat va infratuzilma o‘rtasidagi to‘qnashuvlar kelajakda ham yuz berishi mumkin.
Shuning uchun qunduzlarning tabiiy hayotini saqlash bilan birga, odamlar infratuzilmani muhofaza qilish choralarini kuchaytirishi lozim.

Днём построили, в Дании железная дорога остановилась на неделю
В Дании произошел уникальный случай: естественный инстинкт бобра — строительство плотины — привел к остановке железнодорожного движения на неделю. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот инцидент произошел на маршруте между городами Аулум и Струер. По данным, бобр построил плотину в овраге под мостом, что изменило течение воды и ослабило фундамент железнодорожного моста.
В результате движение поездов оказалось под угрозой, и с 17 сентября движение было приостановлено. Компания Banedanmark, ответственная за государственную железнодорожную сеть, объявила бобра «виновником» этого неудобства.
По их мнению, построенная бобром плотина повредила нижнюю часть моста, ослабив фундамент. Как подчеркнули в Banedanmark, такие случаи в природе встречаются редко.
Обычно плотины бобров служат для поддержания экологического баланса, однако в этот раз природный процесс создал серьезную угрозу для железнодорожной инфраструктуры. Пока движение поездов не восстановлено, для пассажиров организованы специальные автобусы.
Ожидается, что ремонтные работы продлятся как минимум до вечера воскресенья, 21 сентября. К этому времени планируется полное восстановление движения поездов.
Ответственные лица подчеркивают необходимость осторожности в подобных ситуациях. Столкновения между природой и инфраструктурой могут происходить и в будущем.
Поэтому наряду с сохранением естественной среды обитания бобров, людям следует усилить меры по защите инфраструктуры.