Germaniya iqtisodiyotiga kiberhujumlar 289 milliard zarar
So‘nggi bir yil ichida Germaniya iqtisodiyoti kiberjinoyatlar sababli katta zarar ko‘rdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Raqamli ma’lumotlarning noqonuniy o‘g‘irlanishi, sanoat sohasidagi josuslik va boshqa turdagi buzilishlar natijasida mamlakat iqtisodiyotiga jami 289,2 milliard yevro zarar yetkazildi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan qariyb 8 foizga oshgan.
Bitkom raqamli uyushmasi tomonidan e’lon qilingan hisobotda kiberhujumlarning ko‘pchiligi Rossiya va Xitoy manbalariga bog‘langanligi qayd etildi. Tadqiqot doirasida mingdan ortiq yirik va o‘rta korxona so‘roq qilindi, ulardan 87 foizi so‘nggi yil ichida kiberhujumlar yoki raqamli zararlar bilan duch kelganini ma’lum qildi.
Bu ko‘rsatkich 2024-yilda 81 foiz edi. So‘rov natijalariga ko‘ra, 46 foiz korxonalar kamida bir marta Rossiya bilan bog‘liq kiberxavfga duch kelgan, bu o‘tgan yilga nisbatan 7 foizga ko‘pdir.
Xuddi shunday, Xitoy bilan bog‘liq josuslik va ma’lumot o‘g‘irlash holatlari ham 46 foiz kompaniya tomonidan qayd etilgan. Keyingi o‘rinlarda Sharqiy Yevropa davlatlari, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Germaniyaning o‘zidan kelgan xavflar ham tilga olingan.
Korxonalarning 28 foizi ushbu hujumlar ortida chet el maxsus xizmatlari turishi mumkin, degan fikrni bildirdi. Bu ko‘rsatkich 2024-yilda 20 foiz, 2023-yilda esa 7 foiz bo‘lgan.
Ya’ni, chet el davlatlari bilan bog‘liq xavf-xatarlar kompaniyalar orasida yildan yilga oshmoqda. Bitkom hisobotida barcha yo‘qotishlar va raqamli zararlarning katta qismi uyushgan jinoyatchilik bilan bog‘liq ekanligi ta’kidlandi.
Germaniya Konstitutsiyasini muhofaza qilish federal idorasi rahbarining o‘rinbosari Zinan Zelenning aytishicha, mamlakat uzoq yillar davomida Rossiya bilan bog‘liq kiberhujumlarning asosiy nishoniga aylangan. Ushbu holat Germaniyaning raqamli xavfsizlik tizimini kuchaytirish zaruratini ko‘rsatmoqda.
Mutaxassislar fikricha, kompaniyalar nafaqat ichki tizimlarini, balki tashqi aloqalarini ham himoya qilish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishi lozim. Chunki raqamli sohadagi har qanday zaiflik katta iqtisodiy yo‘qotishlarga olib kelishi mumkin.

Кибератаки наносят ущерб экономике Германии на 289 миллиардов
За последний год экономика Германии понесла значительные убытки из-за киберпреступлений. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате незаконного похищения цифровых данных, промышленного шпионажа и других видов нарушений общий ущерб экономике страны составил 289,2 миллиарда евро. Этот показатель вырос почти на 8 процентов по сравнению с прошлым годом.
В отчёте цифровой ассоциации Bitkom отмечается, что большинство кибератак связываются с источниками из России и Китая. В рамках исследования было опрошено более тысячи крупных и средних предприятий, из которых 87 процентов сообщили о столкновении с кибератаками или цифровыми убытками за последний год.
Этот показатель в 2024 году составлял 81 процент. Согласно результатам опроса, 46 процентов компаний хотя бы один раз столкнулись с киберугрозами, связанными с Россией, что на 7 процентов больше по сравнению с прошлым годом.
Аналогично, случаи шпионажа и кражи данных, связанных с Китаем, были зафиксированы 46 процентами компаний. В следующих местах упоминаются угрозы из стран Восточной Европы, Соединённых Штатов Америки и самой Германии.
28 процентов предприятий выразили мнение, что за этими атаками могут стоять иностранные спецслужбы. Этот показатель составлял 20 процентов в 2024 году и 7 процентов в 2023 году.
То есть риски, связанные с иностранными государствами, растут среди компаний из года в год. В отчёте Bitkom подчёркивается, что большая часть всех потерь и цифровых убытков связана с организованной преступностью.
По словам заместителя руководителя Федерального ведомства по защите Конституции Германии Зинана Зелена, страна на протяжении многих лет была основным объектом кибератак, связанных с Россией. Эта ситуация указывает на необходимость усиления системы цифровой безопасности Германии.
По мнению экспертов, компании должны принимать дополнительные меры для защиты не только внутренних систем, но и внешних связей. Ведь любая уязвимость в цифровой сфере может привести к значительным экономическим потерям.