Qirg‘izistonda qish mavsumi og‘ir kechishi mumkin
Qirg‘izistonda 2025–2026 yilgi qish mavsumi odatdagidan ancha og‘ir kechishi ehtimoli mavjud. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat Energetika vaziri Taalaybek Ibrayev “Kabar” axborot agentligiga bergan intervyusida ma’lum qildi. Vazirning ta’kidlashicha, asosiy muammo “To‘qtag‘ul” gidroelektrostansiyasidagi suv zahiralarining sezilarli darajada kamayishi bilan bog‘liq.
O‘tgan yilga nisbatan suv miqdori 1,6 milliard kub metrga kamaygan. 2024 yilda suv hajmi 12,4 milliard kub metr bo‘lgan bo‘lsa, joriy yilda bundan ham kam suv mavjud.
Bu esa taxminan 1,6 milliard kilovatt soat elektr energiyasining yo‘qolishiga olib kelmoqda. Ibrayev aholiga qonunlarga rioya qilish va elektr energiyasidan tejamkor foydalanishni tavsiya qildi.
Uning fikricha, har bir iste’molchi mas’uliyatni his qilmasa, muammolar yanada kuchayishi mumkin. Shuningdek, energetika sohasidagi inqiroz 2028 yilgacha to‘liq hal etilishi rejalashtirilmoqda.
Oldinroq Bosh vazir o‘rinbosari Baxit To‘raboyev ham 2025 yilda mamlakatda elektr energiyasi iste’moli 18,9 milliard kilovatt soatga yetishi kutilayotgani haqida ma’lum qilgan edi. Yilning yetti oyida ishlab chiqarish 9,24 milliard kilovatt soatni tashkil etdi.
Qish mavsumini yengil o‘tishi uchun Qirg‘iziston Qozog‘iston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Rossiyadan jami 4,03 milliard kilovatt soat elektr energiyasi xarid qilishni rejalashtirmoqda. Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilda mamlakatdagi umumiy elektr energiyasi iste’moli 17,8 milliard kilovatt soatni tashkil etdi.
“To‘qtag‘ul” suv ombori 1970-yillar o‘rtalarida qurilgan bo‘lib, u nafaqat Qirg‘iziston, balki qo‘shni O‘zbekiston, Tojikiston va Qozog‘istonning suv ta’minotida muhim ahamiyatga ega. Omborning loyihaviy hajmi 19,5 milliard kub metrni tashkil etadi.
2024 yilda ombordagi suv sathi so‘nggi besh yil ichidagi eng past ko‘rsatkichga tushdi. Bundan tashqari, o‘tgan yilning fevral oyida Bishkekdagi issiqlik elektr stansiyasida katta avariya yuz berdi, bu gidroelektr stansiyalarga bosimni oshirdi va “To‘qtag‘ul”dan suv chiqarish hajmini ko‘paytirishga majbur qildi.
Joriy yilning yanvar oyida ombordagi suv hajmi atigi 11,1 milliard kub metrni tashkil etdi. Bu holat qish mavsumining og‘ir kechishiga sabab bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirish beradi.

В Кыргызстане зимний сезон может пройти тяжело
В Кыргызстане существует вероятность того, что зимний сезон 2025–2026 годов пройдет значительно тяжелее обычного. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил министр энергетики страны Таалайбек Ибраев в интервью информационному агентству «Кабар». По его словам, основная проблема связана с заметным снижением запасов воды на гидроэлектростанции «Токтогул».
По сравнению с прошлым годом объем воды уменьшился на 1,6 миллиарда кубометров. В 2024 году объем воды составлял 12,4 миллиарда кубометров, а в текущем году воды еще меньше.
Это приводит к потере примерно 1,6 миллиарда киловатт-часов электроэнергии. Ибраев рекомендовал населению соблюдать законы и экономно использовать электроэнергию.
По его мнению, если каждый потребитель не почувствует ответственность, проблемы могут усугубиться. Также планируется полное решение энергетического кризиса к 2028 году.
Ранее заместитель премьер-министра Бахит Турабоев сообщил, что в 2025 году потребление электроэнергии в стране ожидается на уровне 18,9 миллиарда киловатт-часов. За семь месяцев года производство составило 9,24 миллиарда киловатт-часов.
Для того чтобы зимний сезон прошел легче, Кыргызстан планирует приобрести в общей сложности 4,03 миллиарда киловатт-часов электроэнергии у Казахстана, Туркменистана, Узбекистана и России. По данным Министерства энергетики, в 2024 году общее потребление электроэнергии в стране составило 17,8 миллиарда киловатт-часов.
Водохранилище «Токтогул» было построено в середине 1970-х годов и имеет важное значение не только для Кыргызстана, но и для соседних Узбекистана, Таджикистана и Казахстана в обеспечении водными ресурсами. Проектный объем водохранилища составляет 19,5 миллиарда кубометров.
В 2024 году уровень воды в водохранилище опустился до самого низкого показателя за последние пять лет. Кроме того, в феврале прошлого года на тепловой электростанции в Бишкеке произошла крупная авария, что увеличило нагрузку на гидроэлектростанции и вынудило увеличить объем сброса воды из «Токтогула».
В январе текущего года объем воды в водохранилище составил всего 11,1 миллиарда кубометров. Эта ситуация предупреждает о возможных трудностях в прохождении зимнего сезона.