Tolibon universitetlarda ayollar kitoblarini taqiqladi
Tolibon hukumati Afg‘onistondagi universitetlarda ayollar tomonidan yozilgan kitoblarni o‘qitishni taqiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, inson huquqlari va jinsiy zo‘ravonlikka oid fanlar ham ta’lim dasturidan chiqarildi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, taqiqlangan 680 kitob orasida 140 tasi ayollar muallifligiga tegishlidir.
Ushbu qarorga ko‘ra, universitetlarda jami 18 ta fan o‘qitilmaydi. Ularning oltitasi aynan ayollar mavzusiga bag‘ishlangan bo‘lib, “Gender va rivojlanish” hamda “Ayollar sotsiologiyasi” kabi fanlar ham taqiqlangan.
Bundan tashqari, Eronlik mualliflar yoki Eron nashriyotlari tomonidan chop etilgan kitoblar ham universitetlarda ta’qiqlangan. Mutaxassislar bu qarorning oliy ta’lim sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlamoqda.
Tolibonning ushbu qarori so‘nggi yillarda ayollarning ta’lim olishiga qo‘yilgan cheklovlarning davomidir. Ayollar maktab va oliy ta’limdan chetlatilganidan so‘ng, endi ularning ilmiy faoliyati ham taqiqlanmoqda.
Bu holat mamlakatda ayollarning ta’lim va ilmiy izlanishlarga bo‘lgan huquqlarining keskin kamayishiga olib kelmoqda. Oliy ta’lim muassasalari uchun bu qaror salbiy oqibatlarga sabab bo‘lishi kutilmoqda.

Талибан запретили книги для женщин в университетах
Правительство Талибана запретило чтение книг, написанных женщинами, в университетах Афганистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Также из учебной программы были исключены дисциплины, связанные с правами человека и сексуальным насилием. По официальным данным, из 680 запрещённых книг 140 принадлежат женщинам-авторам.
Согласно этому решению, в университетах не будут преподаваться всего 18 дисциплин. Шесть из них посвящены именно женской тематике, включая такие предметы, как «Гендер и развитие» и «Социология женщин», которые также запрещены.
Кроме того, книги, изданные иранскими авторами или иранскими издательствами, также запрещены в университетах. Эксперты подчеркивают, что это решение негативно скажется на качестве высшего образования.
Это решение Талибана является продолжением ограничений на образование женщин, введённых в последние годы. После исключения женщин из школ и высших учебных заведений теперь запрещена и их научная деятельность.
Данная ситуация приводит к резкому сокращению прав женщин на образование и научные исследования в стране. Ожидается, что это решение повлечёт за собой негативные последствия для высших учебных заведений.