BBC xabariga ko‘ra, 20 kunlik chaqaloq tuproq ostida tiriklayin ko‘milgan holda topilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, chaqaloqni oddiy qo‘yboqar cho‘pon tasodifan eshitgan yig‘ini orqali aniqlagan.
U yer ostidan chaqaloqning qo‘li ko‘rinib turganini payqab, tezda qishloq aholisini chaqirgan va keyin politsiyaga xabar bergan. Huquq-tartibot organlari chaqaloqni qazib olib, shifoxonaga olib ketishgan.
Shifokorlarning aytishicha, bolaning ahvoli og‘ir bo‘lgan. U butunlay tuproqqa belangan, og‘zi va burniga qum kirib, nafas olishda qiyinchilik bo‘lgan.
Shuningdek, tanasida hasharot chaqishi va hayvon hujumi izlari ham topilgan. Bir kecha-kunduz davomida chaqaloqning holati biroz yaxshilangan bo‘lsa-da, keyinchalik infeksiya tufayli ahvoli yana yomonlashgan.
Tabiblar prognozning ijobiy emasligini ta’kidlab, barcha imkoniyatlarni ishga solib, chaqaloqni qutqarishga harakat qilayotganlarini ma’lum qilishgan. Hozircha politsiya chaqaloqning ota-onasini topa olmayapti va tergov ishlari davom etmoqda.
Mutasaddilar bunday holatlarning Hindistonda ko‘pincha o‘g‘il bolalarga ustunlik berish bilan bog‘liqligini aytishmoqda. Ayrim oilalarda qiz farzand iqtisodiy yuk sifatida qabul qilinadi.
Huquq himoyachilarining hisob-kitoblariga ko‘ra, mamlakatda millionlab qizlar tug‘ilishidan oldin abort orqali yo‘q qilingan yoki chaqaloq paytida o‘ldirilgan. Qonunga ko‘ra, bola jinsini tug‘ilmasdan oldin aniqlash taqiqlangan bo‘lsa-da, yashirin klinikalar hali ham faoliyat yuritmoqda.
Shuningdek, 2019 yilda ham shunga o‘xshash voqea sodir bo‘lgan. Muddatidan oldin tug‘ilgan qizaloq sopol idishga solinib, tiriklayin ko‘milgan, biroq vaqtida qutqarilgan edi.
Bu kabi holatlar jamiyatda qiz bolalarga nisbatan noto‘g‘ri munosabatlarning davom etayotganidan dalolat beradi.

В Индии под землей живым нашли младенца
По данным BBC, 20-дневного младенца нашли живым, закопанным под землей. Согласно информации, ребенка случайно обнаружил обычный пастух по звукам, которые он услышал.
Он заметил руку ребенка, торчащую из-под земли, быстро позвал жителей деревни и затем сообщил в полицию. Правоохранительные органы выкопали младенца и отвезли его в больницу.
По словам врачей, состояние ребенка было тяжелым. Он был полностью покрыт землей, песок попал в рот и нос, что затрудняло дыхание.
Кроме того, на теле обнаружили следы укусов насекомых и нападения животных. Несмотря на некоторое улучшение состояния в течение суток, позже из-за инфекции состояние ухудшилось.
Врачи отметили, что прогноз неутешительный, но делают все возможное, чтобы спасти ребенка. Пока полиция не может найти родителей младенца, расследование продолжается.
Ответственные лица отмечают, что такие случаи в Индии часто связаны с предпочтением мальчиков. В некоторых семьях девочки считаются экономическим бременем.
По подсчетам правозащитников, в стране миллионы девочек были уничтожены абортами до рождения или убиты в младенчестве. Хотя законом запрещено определять пол ребенка до рождения, подпольные клиники продолжают работать.
Также в 2019 году произошел похожий случай. Недоношенную девочку положили в глиняный сосуд и закопали живой, но вовремя спасли.