Uning aytishicha, Trampning ushbu masalaga hissiy yondashuvi tabiiy holatdir, chunki u urushni to‘xtatishga intilmoqda. Jurnalistlar Peskovdan Vladimir Putinning Tramp tomonidan aytilgan “pand berdi” degan aybloviga munosabat so‘rashdi.
Kreml vakili bunga javoban Amerika Qo‘shma Shtatlari va shaxsan Trampning siyosiy iroda va qarorlariga ishonch bildirdi. U, shuningdek, Trampning mavzuga hissiy yondashuvi mutlaqo tushunarli ekanini ta’kidladi.
Peskov Vladimir Putinning Ukrainadagi mojaroni faqat diplomatik yo‘l bilan hal qilish tarafdori ekanini qayd etdi. Kreml bu borada ko‘plab ishlarni amalga oshirayotgani ta’kidlandi.
Biroq, Moskva tomonidan bildirilishicha, Kiyev rejimi va ba’zi Yevropa davlatlari qarshilik ko‘rsatib, jarayonni cho‘zmoqda. Eslatib o‘tish joizki, Donald Tramp 18 sentyabr kuni qilgan chiqishida Putinning o‘ziga “pand bergani”ni aytgan va Rossiya hamda Ukraina o‘rtasidagi urushni osonroq hal qilish mumkinligini bildirgan edi.
Peskov bayonoti shundan dalolat beradi-ki, Moskva Vashington bilan muloqotni davom ettirish imkoniyatini yopmagan. Shu bilan birga, Ukraina atrofidagi vaziyat hali ham G‘arb bilan Rossiya o‘rtasidagi jiddiy kelishmovchilik sifatida qolmoqda.

Песков понял эмоциональный подход Трампа к конфликту в Украине
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал высказывания президента США Дональда Трампа по поводу конфликта в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, эмоциональный подход Трампа к этому вопросу является естественным, поскольку он стремится остановить войну. Журналисты спросили Пескова о реакции Владимира Путина на обвинение Трампа в том, что он «подставил» его.
В ответ представитель Кремля выразил доверие к политической воле и решениям Соединённых Штатов и лично Трампа. Он также подчеркнул, что эмоциональный подход Трампа к теме вполне понятен.
Песков отметил, что Владимир Путин выступает за разрешение конфликта в Украине исключительно дипломатическим путём. Было подчеркнуто, что Кремль предпринимает в этом направлении множество усилий.
Однако, по словам Москвы, киевский режим и некоторые европейские страны оказывают сопротивление, затягивая процесс. Напомним, что Дональд Трамп в выступлении 18 сентября заявил, что Путин «подставил» его и что войну между Россией и Украиной можно было бы решить проще.
Заявление Пескова свидетельствует о том, что Москва не закрывает возможность продолжения диалога с Вашингтоном. Вместе с тем ситуация вокруг Украины по-прежнему остаётся серьёзным разногласием между Западом и Россией.