Kiyevda 13 o‘zbekistonlik qullikka majburlanganligi aniqlandi
Kiyev viloyatida o‘zbekistonlik 13 nafar fuqaroning noqonuniy ravishda qullikka majburlangani aniqlanib, jamoatchilikda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kiyev viloyati prokuraturasi tomonidan berilgan ma’lumotga ko‘ra, bu jinoyatni Xitoyning ikki fuqarosi, bir o‘zbekistonlik va ukrainalik ayol tashkil qilgan. Hozirda ushbu shaxslarning barchasi qo‘lga olingan va sud jarayoni boshlanishi kutilmoqda.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, qurbonlar asosan qiyin hayot sharoitida, uy-joysiz va moddiy qiyinchilikda bo‘lgan shaxslar orasidan tanlab olingan. Ular Ukrainada munosib ish va sharoitlar bilan ta’minlanish va’da qilingan, biroq amalda butunlay boshqacha vaziyat yuzaga kelgan.
Odamlar joylashtirilgan xonalarda harakat erkinligi cheklangan, doimiy nazorat ostida bo‘lib, ishga majburlangan. Hatto kundalik ehtiyojlarini ham qat’iy belgilangan jadval asosida qondirishga majbur bo‘lgan.
Shuningdek, hojatxonaga borish uchun ruxsat so‘rash talab qilingan va kichik qoidabuzarliklar uchun jazo va jarimalar qo‘llanilgan. Huquq-tartibot organlari jinoyatchilarga tegishli uy va xo‘jalik obyektlariga reyd o‘tkazib, 13 nafar o‘zbekistonlik fuqaroning g‘ayriinsoniy sharoitlarda yashab turgani fosh etilgan.
Shu bilan birga, tegishli hujjatlar, naqd pul va transport vositalari musodara qilingan. Hozirgi vaqtda gumon qilinuvchilarga nisbatan “odam savdosi” va “majburiy mehnatga jalb qilish” kabi og‘ir ayblovlar qo‘yilgan.
To‘rt shaxsning barchasi ushbu jinoyatlar bo‘yicha tergov ostida. Mazkur holat dunyoda majburiy mehnat va odam savdosi muammosining qanchalik jiddiy ekanligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Jinoyatchilarning jazolanishi qurbonlar uchun kechikkan adolat bo‘lsa-da, ularning erkinlikka chiqishi muhim qadam hisoblanadi.

В Киеве выявлено 13 узбеков, принудительно обращённых в рабство
В Киевской области выявлено, что 13 граждан Узбекистана были незаконно принуждены к рабству, что вызвало большой общественный резонанс. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации прокуратуры Киевской области, это преступление организовали два гражданина Китая, одна гражданка Узбекистана и украинская женщина. В настоящее время все эти лица задержаны, ожидается начало судебного процесса.
По данным следствия, жертвы в основном были выбраны из числа лиц, находящихся в трудных жизненных условиях, без жилья и с материальными трудностями. Им обещали достойную работу и условия в Украине, однако на деле ситуация оказалась совершенно иной.
В помещениях, где содержались люди, их свобода передвижения была ограничена, они находились под постоянным контролем и были принуждены к работе. Даже удовлетворение повседневных потребностей происходило строго по установленному расписанию.
Кроме того, требовалось разрешение на посещение туалета, а за мелкие нарушения применялись наказания и штрафы. Правоохранительные органы провели рейд по домам и хозяйственным объектам преступников, выявив, что 13 граждан Узбекистана жили в нечеловеческих условиях.
Также были изъяты соответствующие документы, наличные деньги и транспортные средства. В настоящее время подозреваемым предъявлены тяжкие обвинения, такие как «торговля людьми» и «принудительный труд».
Все четыре лица находятся под следствием по этим преступлениям. Этот случай вновь демонстрирует, насколько серьёзной является проблема принудительного труда и торговли людьми в мире.
Наказание преступников, хотя и запоздалое, является справедливостью для жертв и важным шагом к их освобождению.