AQSH Isroilga 6 milliardlik qurol sotadi
Donald Tramp ma’muriyati Isroilga qariyb 6 milliard dollarlik yirik qurol-yarog‘ sotib olish bo‘yicha kelishuvni amalga oshirish uchun AQSH Kongressidan ruxsat so‘ramoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Wall Street Journal nashrining xabariga ko‘ra, ushbu bitim oxirgi yillardagi eng katta harbiy savdolardan biri sifatida baholanmoqda. Kelishuvga ko‘ra, 3,8 milliard dollarlik 30 dona AH-64 Apache jangovar vertolyoti hamda taxminan 1,9 milliard dollar qiymatidagi 3250 ta piyoda jangovar mashinasi yetkazib beriladi.
Ushbu qurollar ikki-uch yil davomida bosqichma-bosqich Isroilga topshiriladi, darhol yetkazib berilishi rejalashtirilmagan. Bitim AQSHning xorijiy davlatlarga ajratiladigan harbiy yordam fondlari hisobidan moliyalashtiriladi.
Isroil esa Amerika soliq to‘lovchilarining mablag‘lari hisobiga ushbu qurollarni xarid qiladi. Hozirda AQSH Davlat departamenti bu kelishuvni tasdiqlash uchun Vakillar palatasi va Senatning tashqi aloqalar qo‘mitalaridan ikki respublikachi va ikki demokrat arbobning roziligini olishi zarur.
Yirik harbiy bitimlar odatda avval qo‘mita rahbarlari tomonidan ko‘rib chiqiladi, keyin esa ma’muriyat Kongress va jamoatchilikka rasmiy ma’lumot beradi. Manbalarga ko‘ra, taklif 9 sentyabr kuni, Isroilning Qatardagi HAMAS yetakchilariga qarshi havo zarbasi oldidan qo‘mitalarga taqdim etilgan.
Voqealar rivojidan so‘ng qo‘shimcha so‘rovlar ham yuborilgan. Hozirda Davlat departamenti, Isroil Mudofaa vazirligi va Oq uy ushbu masala bo‘yicha izoh bermayapti.
Tahlilchilar fikricha, bu kelishuv Vashingtonning Isroilga harbiy va siyosiy qo‘llab-quvvatlash siyosatini mustahkamlashga qaratilgan. Shuningdek, AQSH ichida soliq to‘lovchilar mablag‘laridan foydalanish masalasi bo‘yicha bahs va tanqidlarga sabab bo‘lishi mumkin.

США продаёт Израилю оружие на 6 миллиардов
Администрация Дональда Трампа обращается в Конгресс США за разрешением на заключение крупной сделки по продаже оружия Израилю на сумму около 6 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Wall Street Journal, эта сделка считается одной из крупнейших военных торгов за последние годы. Согласно соглашению, будет поставлено 30 боевых вертолетов AH-64 Apache стоимостью 3,8 миллиарда долларов, а также около 3250 боевых машин пехоты на сумму примерно 1,9 миллиарда долларов.
Это оружие будет поэтапно передаваться Израилю в течение двух-трёх лет, немедленная поставка не планируется. Сделка финансируется за счёт фондов военной помощи США иностранным государствам.
Израиль приобретает это оружие за счёт средств американских налогоплательщиков. В настоящее время Государственный департамент США должен получить согласие двух республиканцев и двух демократов из комитетов по иностранным делам Палаты представителей и Сената для утверждения этой сделки.
Крупные военные сделки обычно сначала рассматриваются председателями комитетов, после чего администрация официально информирует Конгресс и общественность. По данным источников, предложение было представлено комитетам 9 сентября, перед авиаударом Израиля по лидерам ХАМАС в Катаре.
После развития событий были направлены дополнительные запросы. В настоящее время Государственный департамент, Министерство обороны Израиля и Белый дом не дают комментариев по этому вопросу.
По мнению аналитиков, эта сделка направлена на укрепление политики Вашингтона по военной и политической поддержке Израиля. Кроме того, она может вызвать споры и критику внутри США по поводу использования средств налогоплательщиков.