Buyuk Britaniyada e’lon qilingan Good University Guide 2026 reytingi tarixiy o‘zgarishga guvoh bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘tgan 32 yil davomida doimiy ravishda yetakchi uchlikda joy olgan Oksford va Kembridj universitetlari bu yil kuchli uchlikdan chiqib ketdi. Bu holat ta’lim sohasida keng muhokama va qiziqish uyg‘otdi.
Yangi reyting natijalariga ko‘ra, London Iqtisodiyot va Siyosat fanlari maktabi (LSE) ikkinchi yil ketma-ket birinchi o‘rinni egalladi. Ikkinchi o‘rinda Sent-Endryus universiteti, uchinchi o‘rinda esa Darem universiteti joylashdi.
Shu bilan birga, Oksford va Kembridj universitetlari kuchli to‘rtlik ichiga kirdi, ammo ilgari hech qachon uchlikdan tashqariga chiqmagan edi. Darem universiteti “Yil universiteti” nomini oldi.
LSE esa “Akademik samaradorlik bo‘yicha yilning eng yaxshi universiteti” va “Rassel guruhi universiteti” nominatsiyalarida g‘olib deb topildi. Bu yutuqlar mazkur oliygohlarning ta’lim sifatidagi yuqori salohiyatini yana bir bor tasdiqladi.
Reytingda ta’lim sifati, talabalar tajribasi, ilmiy tadqiqotlar darajasi, barqarorlik, bitiruvchilarning ishga joylashish imkoniyatlari kabi mezonlar hisobga olindi. Shuningdek, qo‘shimcha stipendiyalar, grantlar va talabalar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar ham muhim omil sifatida baholandi.
Mutaxassislarning fikricha, yetakchi universitetlarga kirish jarayoni tobora raqobatli bo‘lib bormoqda. Talabalar o‘z uylariga yaqin joyda ta’lim olishni tanlay boshlagani ayrim oliygohlar uchun yangi imkoniyatlarni yaratmoqda.
Bu esa ta’lim tizimida yanada kuchli raqobat va yangi sharoitlarning paydo bo‘lishiga olib kelishi kutilmoqda.

LSE ведущий в рейтинге университетов Великобритании
Рейтинг Good University Guide 2026, опубликованный в Великобритании, стал свидетелем исторических изменений. Об этом сообщает Zamin.uz.
В течение последних 32 лет университеты Оксфорда и Кембриджа неизменно занимали места в тройке лидеров, однако в этом году они вышли из сильной тройки. Это вызвало широкое обсуждение и интерес в сфере образования.
Согласно новым результатам рейтинга, Лондонская школа экономики и политических наук (LSE) заняла первое место второй год подряд. На втором месте — университет Сент-Эндрюс, на третьем — Даремский университет.
При этом университеты Оксфорда и Кембриджа вошли в сильную четвёрку, хотя ранее никогда не выходили за пределы тройки лидеров. Даремский университет получил звание «Университет года».
LSE была признана победителем в номинациях «Лучший университет года по академической эффективности» и «Университет группы Рассел». Эти достижения ещё раз подтвердили высокий потенциал этих вузов в области качества образования.
В рейтинге учитывались такие критерии, как качество образования, опыт студентов, уровень научных исследований, устойчивость, возможности трудоустройства выпускников. Также важным фактором оценивались дополнительные стипендии, гранты и комфортные условия для студентов.
По мнению специалистов, процесс поступления в ведущие университеты становится всё более конкурентным. Студенты начинают выбирать обучение ближе к дому, что создаёт новые возможности для некоторых вузов.