Ushbu arizada quyi sudning qarorini “asossiz hurmatsizlik” deb atadi. Ish Ichki xavfsizlik kotibi Kristi Noyem tomonidan yil boshida qabul qilingan qarorga bog‘liq bo‘lib, unga ko‘ra venesuelalik muhojirlar uchun vaqtinchalik himoya maqomi tugatilishi ko‘zda tutilgan.
Vaqtinchalik himoya maqomi (TPS) qochqinlar va o‘z yurtiga turli sabablarga ko‘ra qayta olmaydigan shaxslarga qonuniy yashash huquqini vaqtincha berish maqsadida joriy etilgan edi. Venesueladan kelgan yuz minglab muhojirlar aynan shu maqom yordamida Amerika Qo‘shma Shtatlarida yashab, ishlash imkoniyatiga ega bo‘lishgan.
Tramp ma’muriyatining bu talabi muhojirlar orasida katta xavotir uyg‘otmoqda. Mutaxassislar fikricha, agar Oliy sud bu qarorni qo‘llab-quvvatlasa, yuz minglab odamlar o‘z vatanlariga qaytishga majbur bo‘lishi mumkin.
Bu holat muhojirlarning hayoti va huquqlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas. Shuningdek, bu qarorning ijtimoiy va iqtisodiy oqibatlari ham jiddiy bo‘lishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.

Администрация Трампа призвала к депортации венесуэльских мигрантов
Администрация Трампа в пятницу обратилась в Верховный суд Соединённых Штатов с требованием отменить статус защиты от депортации, предоставленный примерно 300 тысячам венесуэльских мигрантов, проживающих в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом иске решение нижестоящего суда было названо «необоснованным неуважением». Дело связано с решением, принятым в начале года министром внутренней безопасности Кристи Нойем, согласно которому планируется прекращение временного защитного статуса для венесуэльских мигрантов.
Временный защитный статус (TPS) был введён для предоставления законного права временного проживания лицам, которые по разным причинам не могут вернуться на родину. Сотни тысяч мигрантов из Венесуэлы получили возможность жить и работать в Соединённых Штатах именно благодаря этому статусу.
Требование администрации Трампа вызывает большую тревогу среди мигрантов. По мнению экспертов, если Верховный суд поддержит это решение, сотни тысяч людей могут быть вынуждены вернуться на родину.
Это может негативно сказаться на жизни и правах мигрантов. Также отмечается, что социальные и экономические последствия этого решения могут быть серьёзными.