Turkiyaning Agri viloyatida shifokorlar tomonidan amalga oshirilgan noyob tibbiy amaliyot keng jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Obsesiv-kompulsiv buzilish tashxisi qo‘yilgan 22 yoshli ayol shifoxonaga murojaat qilgach, uning oshqozonidan ikki dona ruchka muvaffaqiyatli olib tashlandi. Bemor qalam yutib yuborganligi haqida xabar berilgach, tibbiy guruh tezda operatsiyaga tayyorlandi.
Endoskopiya yordamida amalga oshirilgan jarrohlik taxminan bir yarim soat davom etdi. Ushbu jarayon davomida ikki ruchkadan tashqari bir dona qog‘oshin va yana bir mayda buyum ham oshqozondan chiqarildi.
Operatsiyani o‘tkazgan shifokor Adem Aslanning so‘zlariga ko‘ra, ilgari ham turli mayda buyumlarga duch kelishgan, ammo bunday uzun va ingichka narsalarni birinchi marta kuzatishgan. Bemorning obsesiv-kompulsiv buzilishi tufayli turli narsalarni yutib yuborish odati borligi ma’lum bo‘ldi.
Operatsiya muvaffaqiyatli o‘tdi, bemor bir kun shifoxonada kuzatuvda bo‘ldi va keyin uyiga chiqarildi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, obsesiv-kompulsiv buzilish bilan og‘rigan bemorlarda majburiy harakatlar kuzatilishi mumkin.
Ba’zi hollarda bu holatlar sog‘liqqa jiddiy xavf tug‘diradi. Shuning uchun bunday bemorlar nafaqat tibbiy, balki psixologik yordam bilan ham ta’minlanishi zarur.

В сельской больнице из желудка были извлечены две ручки
В турецкой провинции Агри врачи провели уникальную медицинскую операцию, которая привлекла внимание широкой общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
22-летняя женщина с диагнозом обсессивно-компульсивное расстройство обратилась в больницу, где из её желудка успешно извлекли две ручки. После сообщения о том, что пациентка проглотила ручки, медицинская команда быстро подготовилась к операции.
Операция, проведённая с помощью эндоскопии, длилась около полутора часов. В ходе процедуры из желудка были извлечены не только две ручки, но и свинцовый предмет, а также ещё одна мелкая вещь.
По словам врача Адем Аслан, проводившего операцию, ранее им приходилось сталкиваться с различными мелкими предметами, но впервые они наблюдали такие длинные и тонкие предметы. Было установлено, что у пациентки с обсессивно-компульсивным расстройством есть привычка проглатывать различные предметы.
Операция прошла успешно, пациентка находилась под наблюдением в больнице один день, после чего была выписана домой. По словам специалистов, у пациентов с обсессивно-компульсивным расстройством могут наблюдаться навязчивые действия.
В некоторых случаях такие состояния представляют серьёзную угрозу для здоровья. Поэтому такие пациенты нуждаются не только в медицинской, но и в психологической помощи.