Yaqin kunlarda Pokiston armiyasining Saudiya Arabistoni hududida doimiy yoki vaqtincha joylashishi haqida gaplar paydo bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Al Jazeera telekanali ma’lumot berdi. Manbaning ta’kidlashicha, masala faqat harbiy mashg‘ulotlar va tayyorgarlik dasturlarini kengaytirish bilan cheklanmaydi.
So‘nggi muzokaralarda Saudiya yerlarida pokistonlik harbiy kontingentning to‘g‘ridan-to‘g‘ri joylashishi ham ko‘rib chiqilmoqda. Hozircha bu borada rasmiy qaror qabul qilinmagan.
Biroq, masalaning kun tartibiga qo‘yilishi ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda yangi davr boshlanishi sifatida baholanmoqda. Ma’lumot uchun, 17 sentyabr kuni Er-Riyod va Islomobod o‘zaro mudofaa shartnomasini imzoladi.
Ushbu shartnomaga ko‘ra, agar ikki davlatdan biriga tajovuz qilinsa, bu har ikkala mamlakatga hujum qilingan hisoblanadi. Bu kelishuv har ikki davlatning mudofaa sohasidagi hamkorligini yanada mustahkamlashga qaratilgan.
Shuningdek, u mintaqadagi xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashga xizmat qiladi. Pokiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi harbiy hamkorlikning kengayishi ikki mamlakatning siyosiy va strategik manfaatlarini ko‘zlaydi.
Shu sababli, kelgusida yangi harbiy loyihalar va dasturlar amalga oshirilishi kutilyapti. Bu esa mintaqada xavfsizlik muhitining yaxshilanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Hozirgi vaqtda tomonlar o‘zaro kelishuvlarni yanada chuqurlashtirish ustida ishlamoqda. Bu esa ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Обсуждается возможность размещения пакистанской армии в Саудовской Аравии
В ближайшие дни появляются разговоры о постоянном или временном размещении пакистанской армии на территории Саудовской Аравии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил телеканал Al Jazeera. По словам источника, вопрос не ограничивается только расширением военных учений и программ подготовки.
На последних переговорах также рассматривается возможность прямого размещения пакистанского военного контингента на территории Саудовской Аравии. Пока официального решения по этому вопросу не принято.
Однако включение этого вопроса в повестку дня рассматривается как начало новой эры в отношениях между двумя странами. Для справки, 17 сентября Эр-Рияд и Исламабад подписали договор о взаимной обороне.
Согласно этому договору, если одна из двух стран подвергнется агрессии, это будет считаться нападением на обе страны. Это соглашение направлено на дальнейшее укрепление сотрудничества обеих стран в области обороны.
Кроме того, оно служит обеспечению безопасности и стабильности в регионе. Расширение военного сотрудничества между Пакистаном и Саудовской Аравией отражает политические и стратегические интересы обеих стран.
По этой причине ожидается реализация новых военных проектов и программ в будущем. Это может положительно повлиять на улучшение обстановки с безопасностью в регионе.
В настоящее время стороны работают над углублением взаимных соглашений. Это способствует укреплению дружбы и сотрудничества между двумя странами.