Tramp va Si Jinping Osiyo sammitida uchrashadi
AQSH prezidenti Donald Tramp Janubiy Koreyada 31-oktyabrdan 1-noyabrgacha bo‘lib o‘tadigan Osiyo-Tinch okeani iqtisodiy hamkorligi sammiti doirasida Xitoy rahbari Si Jinping bilan yuzma-yuz uchrashuv o‘tkazishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Amerika prezidenti 19-sentyabr kuni Si Jinping bilan telefon orqali suhbatdan so‘ng Truth Social platformasida bayonot berdi. Trampning ta’kidlashicha, ikki yetakchi bir qator strategik ahamiyatga ega masalalar bo‘yicha kelishuvga erishgan.
Jumladan, savdo sohasida, fentanilga qarshi kurashda, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni yakunlash zarurati hamda TikTok masalasida samarali kelishuvlar bo‘lgan. AQSH prezidenti shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash maqsadida yaqin yillarda o‘zaro tashriflar amalga oshirilishini bildirdi.
Tramp 2026-yil boshida Xitoyga rasmiy tashrif uyushtirish niyatida ekanini aytdi. Xitoy rahbari Si Jinpingning ham AQSHga tashrif buyurishi rejalashtirilgan, ammo aniq sanalar keyinchalik belgilanadi.
Tramp TikTok bo‘yicha kelishuv uchun minnatdorlik bildirib, Seuldagi sammitda Si Jinping bilan uchrashuvni intiqlik bilan kutayotganini qayd etdi. Ushbu uchrashuv AQSH va Xitoy munosabatlarida yangi bosqichni boshlab berishi kutilmoqda.
Mutaxassislar fikricha, ikki yetakchining muloqoti savdo aloqalari va geosiyosiy masalalarda muhim burilish nuqtasi bo‘lishi mumkin.

Трамп и Си Цзиньпин встретятся на азиатском саммите
Президент США Дональд Трамп сообщил, что проведет личную встречу с лидером Китая Си Цзиньпином в рамках саммита по экономическому сотрудничеству Азиатско-Тихоокеанского региона, который пройдет в Южной Корее с 31 октября по 1 ноября. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом американский президент заявил 19 сентября после телефонного разговора с Си Цзиньпином на платформе Truth Social. По словам Трампа, два лидера достигли соглашений по ряду стратегически важных вопросов.
В частности, были достигнуты эффективные договоренности в области торговли, борьбы с фентанилом, необходимости завершения войны между Россией и Украиной, а также по вопросу TikTok. Президент США также сообщил, что в ближайшие годы планируются взаимные визиты с целью укрепления двусторонних отношений.
Трамп заявил о намерении официально посетить Китай в начале 2026 года. Лидер Китая Си Цзиньпин также планирует визит в США, однако точные даты будут определены позже.
Трамп выразил благодарность за достигнутое соглашение по TikTok и отметил, что с нетерпением ждет встречи с Си Цзиньпином на саммите в Сеуле. Ожидается, что эта встреча положит начало новому этапу в отношениях между США и Китаем.
По мнению экспертов, диалог двух лидеров может стать важным поворотным моментом в торговых связях и геополитических вопросах.