Vashingtonda harbiy vertolyot halokatida to‘rt o‘lim
AQSh armiyasi maxsus operatsiyasi vaqtida yuzaga kelgan fojiali hodisa mamlakatda chuqur qayg‘uga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NBC News xabariga ko‘ra, 17 sentyabr kuni kechqurun Vashington shtatida MH-60 Black Hawk turidagi harbiy vertolyot halokatga uchradi. Ushbu halokatda to‘rt nafar elita harbiy xizmatchi hayotdan ko‘z yumdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, fojia mahalliy vaqt bilan soat 21:00 da Lyuis–Makkord qo‘shma harbiy bazasi yaqinida sodir bo‘lgan. Vertolyot AQSh havo desantidagi 160-maxsus aviatsiya polkiga qarashli bo‘lib, unda tungi missiyalarni bajaruvchi tajribali jangchilar bo‘lgan.
Ular xizmat vazifasini bajarish jarayonida halok bo‘lishdi. Vashington tabiiy resurslar departamenti ma’lumotiga ko‘ra, halokat natijasida 1,25 gektar maydonda kichik o‘rmon yong‘ini kelib chiqqan.
Biroq yong‘in tezda nazoratga olingan va uni o‘chirish uchun ko‘p texnika jalb etilmagan. AQSh maxsus operatsiyalar qo‘mondoni, general-leytenant Jonatan Braga halok bo‘lgan harbiylarni armiyaning eng yuksak qadriyatlarini o‘zida mujassam etgan elita jangchilar deb ta’rifladi.
Ularning jasorati va xizmatga sadoqati hech qachon unutilmasligini ta’kidladi. Hodisa joyida qutqaruvchilar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va qo‘shma baza xodimlari hamkorlikda ish olib bordi.
Ma’lumot uchun, bu so‘nggi yillarda AQSh armiyasida havoda yuz bergan ikkinchi yirik halokat hisoblanadi. 2023 yilda harbiy tayyorgarlik mashg‘ulotlari vaqtida, Sharqiy O‘rta Yer dengizida yoqilg‘i quyish amaliyoti davomida yuzaga kelgan vertolyot halokatida besh nafar maxsus operatsiyalar xizmatchisi halok bo‘lgan edi.

В Вашингтоне при крушении военного вертолёта погибли четыре человека
Трагический инцидент, произошедший во время специальной операции армии США, вызвал глубокое горе в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным NBC News, вечером 17 сентября в штате Вашингтон потерпел крушение военный вертолёт типа MH-60 Black Hawk. В результате катастрофы погибли четыре элитных военнослужащих.
Согласно информации, трагедия произошла в 21:00 по местному времени недалеко от совместной военной базы Льюис–Маккорд. Вертолёт принадлежал 160-му полку специальной авиации воздушно-десантных войск США, в котором находились опытные бойцы, выполнявшие ночные миссии.
Они погибли при выполнении служебных обязанностей. По данным департамента природных ресурсов штата Вашингтон, в результате крушения возник небольшой лесной пожар на площади 1,25 гектара.
Однако пожар был быстро взят под контроль, и для его тушения не привлекалось много техники. Командующий специальными операциями США, генерал-лейтенант Джонатан Брага, охарактеризовал погибших военных как элитных бойцов, воплощающих высшие ценности армии.
Он подчеркнул, что их мужество и преданность службе никогда не будут забыты. На месте происшествия совместно работали спасатели, правоохранительные органы и сотрудники совместной базы.
Для справки, это вторая крупная воздушная катастрофа в армии США за последние годы. В 2023 году во время военных учений в Восточном Средиземноморье при заправке топливом произошла катастрофа вертолёта, в результате которой погибли пять военнослужащих специальных операций.