Collins Aerospace kiberhujumi Yevropa aeroportlarini to‘xtatdi
Reuters xabariga ko‘ra, dunyo bo‘yicha yirik aviakompaniyalarga xizmat ko‘rsatadigan ushbu korporatsiyada texnik nosozliklar paydo bo‘ldi. Muammolar asosan elektron ro‘yxatga olish va yuk topshirish tizimlarida kuzatildi.
Londonning Heathrow aeroporti bu holat parvozlarning kechikishiga sabab bo‘lishi mumkinligini rasmiy ravishda ma’lum qildi. Brussel va Berlin aeroportlari ham hujumdan zarar ko‘rganini bildirgan.
Belgiyaning poytaxtidagi aeroportda hodisa juma kechasi sodir bo‘lib, avtomatlashtirilgan tizimlar ishlamay qoldi. Hozirda yo‘lovchilar faqat qo‘lda ro‘yxatdan o‘tkazilmoqda.
Aeroport bayonotida parvozlar jadvaliga jiddiy ta’sir ko‘rsatilayotgani, kechikishlar va bekor qilingan reyslar sonining ortayotgani qayd etildi. Ayni paytda kamida o‘nta reys bekor qilingan, qolgan parvozlar esa taxminan bir soat kechikmoqda.
Berlin aeroportining rasmiy saytida navbatlar uzunligi va yo‘lovchilarning sabr-toqati sinovdan o‘tayotgani haqida ma’lumot berildi. Texnik xizmatlar muammolarni bartaraf etish uchun jadal ish olib bormoqda.
Shu bilan birga, Germaniyaning yirik havo yo‘li markazi bo‘lgan Frankfurt aeroporti hujumdan zarar ko‘rmaganligi ma’lum qilindi. Yo‘lovchilar vaziyatdan norozi.
Berlinlik Kim Rayzen: “Bizga faqat texnik nosozlik deyishdi, ammo batafsil ma’lumot berilmadi”, dedi. Zigfrid Shvars esa: “Bugungi texnologiyalar davrida bunday hujumlardan himoyalanish imkoniyati yo‘qligi aqlga sig‘maydi”, deya fikr bildirdi.
Collins Aerospace’ning modar kompaniyasi RTX rasmiy bayonot bilan chiqib, buzilishlar ayrim aeroportlarda haqiqatan sodir bo‘lganini tasdiqladi. Ularning ma’lum qilishicha, hozircha muammo faqat ro‘yxatga olish va yuk topshirish jarayonlariga ta’sir qilgan.
Kompaniya muammoni vaqtincha qo‘lda bajariladigan jarayonlar orqali hal etishga harakat qilmoqda. Shuningdek, yirik aviakompaniyalardan biri EasyJet o‘z reyslari odatdagi tartibda amalga oshirilayotganini va bu hodisa hozircha parvozlarga ta’sir qilmaganini bildirdi.
Yevropa aviatsiya sohasidagi ushbu kiberhujum mutaxassislar orasida jiddiy tashvishga sabab bo‘ldi. Chunki bunday hujumlar nafaqat texnik, balki xavfsizlik jihatidan ham katta xavf tug‘diradi.

Кибератака Collins Aerospace остановила аэропорты Европы
Кибератака на компанию Collins Aerospace вызвала серьёзные проблемы в европейской авиации. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Reuters, в этой корпорации, обслуживающей крупные авиакомпании по всему миру, возникли технические неполадки. Проблемы наблюдались в основном в системах электронной регистрации и сдачи багажа.
Аэропорт Хитроу в Лондоне официально сообщил, что эта ситуация может привести к задержкам рейсов. Аэропорты Брюсселя и Берлина также заявили о пострадавших от атаки.
Инцидент в аэропорту столицы Бельгии произошёл в пятницу ночью, автоматизированные системы перестали работать. В настоящее время пассажиры регистрируются только вручную.
В заявлении аэропорта отмечается серьёзное влияние на расписание рейсов, увеличение количества задержек и отменённых рейсов. На данный момент отменено как минимум десять рейсов, остальные задерживаются примерно на час.
На официальном сайте аэропорта Берлина сообщается о длинных очередях и испытании терпения пассажиров. Технические службы активно работают над устранением проблем.
В то же время сообщается, что аэропорт Франкфурта, являющийся крупным авиационным узлом Германии, не пострадал от атаки. Пассажиры выражают недовольство ситуацией.
Берлинец Ким Райзен сказал: «Нам просто сказали, что это техническая неполадка, но подробной информации не предоставили». Зигфрид Шварц выразил мнение: «В эпоху современных технологий трудно поверить, что невозможно защититься от таких атак».
Материнская компания Collins Aerospace RTX выпустила официальное заявление, подтвердив, что сбои действительно произошли в некоторых аэропортах. По их данным, пока проблема затронула только процессы регистрации и сдачи багажа.
Компания пытается временно решить проблему с помощью ручных процедур. Также одна из крупных авиакомпаний EasyJet сообщила, что её рейсы выполняются в обычном режиме и этот инцидент пока не повлиял на полёты.
Эта кибератака в европейской авиационной сфере вызвала серьёзную обеспокоенность среди специалистов. Ведь такие атаки представляют опасность не только с технической, но и с точки зрения безопасности.