Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy tungi havo hujumlari natijasida kamida uch kishi halok bo‘lganini va 30 dan ortiq odam jarohatlanganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hujumlar mamlakatning turli hududlariga qaratilgan bo‘lib, asosiy maqsad aholiga bosim o‘tkazish hamda infratuzilmani vayron qilishdir. Ukraina havo kuchlari Rossiya tomonidan 600 dan ortiq raketa va dron uchirilganini bildirgan.
Dnipro shahrida turar joy binosiga raketa urilib, og‘ir talafot yuzaga kelgan. Zelenskiy bir necha viloyatlar, jumladan, Kyiv, Odesa va Xarkov ham hujum ostida qolganini ta’kidladi.
Samara viloyati hokimi Vyacheslav Fedorishchevning aytishicha, Ukraina dronlari oqibatida to‘rt kishi halok bo‘lgan. Ukraina esa Samara va Saratov viloyatlaridagi yirik neft zavodlarini nishonga olganini tasdiqladi.
So‘nggi haftalarda ikki tomon ham hujumlarni kuchaytirgan. Rossiya Ukrainadagi shaharlarga ko‘proq zarba berayotgan bo‘lsa, Kyiv esa Rossiyaning sanoat va energetika obyektlariga hujum qilishni davom ettirmoqda.
Bu vaziyat NATO bilan keskinlikni oshirib, mintaqadagi xavfsizlik muammolarini yanada kuchaytirmoqda. Mintaqadagi tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun xalqaro hamjamiyatning tezkor choralar ko‘rishi zarur hisoblanadi.

Зеленский: Ночные ракетные удары по территориям Украины
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что в результате ночных воздушных ударов погибли как минимум три человека, более 30 получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, удары были направлены по разным регионам страны, основная цель — оказать давление на население и разрушить инфраструктуру. Вооружённые силы Украины заявили, что Россия выпустила более 600 ракет и дронов.
В городе Днепр ракета попала в жилой дом, что привело к серьёзным потерям. Зеленский подчеркнул, что под ударами оказались несколько областей, включая Киев, Одессу и Харьков.
По словам главы Самарской области Вячеслава Федорищева, в результате атак украинских дронов погибли четыре человека. Украина подтвердила, что нанесла удары по крупным нефтеперерабатывающим заводам в Самарской и Саратовской областях.
В последние недели обе стороны усилили атаки. Россия наносит больше ударов по городам Украины, в то время как Киев продолжает атаковать промышленные и энергетические объекты России.
Эта ситуация обостряет напряжённость с НАТО и усугубляет проблемы безопасности в регионе. Международному сообществу необходимо принять оперативные меры для обеспечения мира и стабильности в регионе.