Yaqin Sharqdagi vaziyat murakkablashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Netanyahuning so‘zlariga ko‘ra, Qohira G‘azo hududiga yaqin joylarda aviabazalarni kengaytirish, yer osti inshootlarini qurish va qo‘shinlarni ko‘paytirishga kirishgan. U bunday harakatlar mintaqadagi muvozanatga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini bildiradi.
Misr esa bu ayblovlarni rad etib, barcha harakatlar milliy xavfsizlik doirasida amalga oshirilayotganini ta’kidlamoqda. Qohira uchun asosiy xavotir G‘azo aholisi Isroil harbiy amaliyotlari natijasida Sinayga ommaviy qochqin sifatida kirib kelishi ehtimoli hisoblanadi.
Isroil esa aksincha, Misrni qochqinlar uchun yo‘lni to‘sishda va G‘azodan chiqish imkoniyatlarini cheklashda ayblamoqda. Netanyahuning fikricha, Misr harakatlari mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtiradi va ikki davlat o‘rtasidagi tinchlik kelishuviga shubha tug‘diradi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ikki tomon o‘rtasidagi to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar samara bermaganidan so‘ng, Isroil AQShga murojaat qilib, Vashingtondan Misrga bosim o‘tkazishni so‘ragan. Misr esa pozitsiyasida qat’iy turib, hech qanday qoidabuzarlik yo‘qligini ta’kidlamoqda.
Mutaxassislar ogohlantirishicha, agar keskinlik davom etsa, mintaqadagi noyob tinchlik shartnomasi jiddiy xavf ostida qolishi mumkin. Shu bois, tomonlar o‘rtasida tinchlik va barqarorlikni saqlash uchun murosaga kelish muhimdir.

Египет наращивает военную мощь в Синае, Израиль обеспокоен
По словам премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, Египет значительно наращивает военную мощь на Синайском полуострове. Это противоречит мирному договору, подписанному в 1979 году.
По словам Нетаньяху, Каир расширяет авиабазы вблизи сектора Газа, строит подземные сооружения и увеличивает численность войск. Он отмечает, что такие действия могут негативно повлиять на баланс сил в регионе.
Египет отвергает эти обвинения, подчеркивая, что все действия осуществляются в рамках национальной безопасности. Основная обеспокоенность Каира связана с возможным массовым притоком жителей Газы на Синай в качестве беженцев в результате израильских военных операций.
Израиль же, напротив, обвиняет Египет в препятствовании пути для беженцев и ограничении их возможности покинуть Газу. По мнению Нетаньяху, действия Египта усложняют ситуацию в регионе и ставят под сомнение мирное соглашение между двумя странами.
По данным, после неудачи прямых переговоров между сторонами, Израиль обратился к США с просьбой оказать давление на Египет. Египет же занимает твердую позицию, утверждая, что нарушений нет.
Эксперты предупреждают, что если напряженность продолжится, уникальное мирное соглашение в регионе может оказаться под серьезной угрозой. Поэтому важно, чтобы стороны пришли к компромиссу для сохранения мира и стабильности.