Yevropa Ittifoqi Bryussel orqali Vengriya bilan murakkab muzokaralarni davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Financial Times nashrining 19 sentyabr kuni bergan xabariga ko‘ra, Yevropa Komissiyasi Vengriyaga 550 million yevro miqdorida moliyaviy yordam berishga tayyorlanmoqda. Bu qadam Vengriya bosh vaziri Viktor Orban tomonidan qo‘yilgan veto qarorini bekor qilishga qaratilgan.
Orban hukumati Rossiyadan energiya mahsulotlari importiga qarshi yangi sanksiyalar joriy etilishiga qarshilik bildirib kelmoqda. Yevropa Ittifoqi qonunlariga muvofiq, yangi sanksiyalarni qabul qilish uchun barcha a’zo davlatlarning roziligi talab etiladi.
Shu sababli, ayni paytda Vengriya va Slovakiyaning pozitsiyasi Bryussel uchun muhim to‘siq hisoblanmoqda. Financial Times ma’lumotlariga ko‘ra, Yevropa Ittifoqi Rossiya neftini oxirgi import qiluvchi davlatlardan biri bo‘lgan Vengriyani rozi qilish uchun turli choralarni ko‘rmoqda.
Jumladan, ularga ajratilgan mablag‘larni qaytarish masalasi muzokaralarda asosiy vosita sifatida qo‘llanilmoqda. Eslatib o‘tish joizki, 2022-yilda Yevropa Komissiyasi Vengriya uchun umumevropa dasturlari doirasida ajratilgan taxminan 22 milliard yevro mablag‘ni muzlatib qo‘ygan edi.
Buning sabablari sifatida sud mustaqilligi, qochqinlar huquqlari va akademik erkinlikka oid jiddiy muammolar tilga olingan. Bryussel ushbu qaror orqali Budapesht siyosatini o‘zgartirishga bosim o‘tkazishni niyat qilgan.
Yangi muzokaralar davomida Yevropa Ittifoqi Vengriyani Rossiyaga qarshi sanksiyalar bo‘yicha yon bosishga undash maqsadida mablag‘larni qaytarishni taklif qilmoqda. Mutasaddilarning bildirishicha, bu kelishuv Yevropa Ittifoqining yagona pozitsiyasini ta’minlash va Moskvaga qarshi siyosiy choralarni kuchaytirishda muhim ahamiyatga ega.

Европейский союз предложил Венгрии помощь в размере 550 миллионов евро
Европейский союз через Брюссель продолжает сложные переговоры с Венгрией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению издания Financial Times от 19 сентября, Европейская комиссия готовится предоставить Венгрии финансовую помощь в размере 550 миллионов евро. Этот шаг направлен на отмену вето, наложенного премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
Правительство Орбана выступает против введения новых санкций в отношении импорта энергетических продуктов из России. В соответствии с законодательством Европейского союза, для принятия новых санкций требуется согласие всех государств-членов.
По этой причине позиции Венгрии и Словакии в настоящее время являются важным препятствием для Брюсселя. По данным Financial Times, Европейский союз предпринимает различные меры, чтобы убедить Венгрию, которая является одним из последних импортеров российской нефти.
В частности, вопрос возврата выделенных средств используется в переговорах в качестве основного инструмента. Напомним, что в 2022 году Европейская комиссия заморозила около 22 миллиардов евро, выделенных Венгрии в рамках общеевропейских программ.
Причинами этого были названы серьезные проблемы с независимостью судебной системы, правами беженцев и академической свободой. Брюссель намерен с помощью этого решения оказать давление на политику Будапешта.
В ходе новых переговоров Европейский союз предлагает вернуть средства, чтобы побудить Венгрию уступить по санкциям против России. По словам ответственных лиц, это соглашение имеет важное значение для обеспечения единой позиции Европейского союза и усиления политических мер против Москвы.