Isroil G‘azoga kuchli zarbalar berdi, 60 halok
Isroil armiyasi dam olish kunlari G‘azo shahriga kuchli zarbalar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy manbalarning ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu hujumlarda kamida 60 nafar falastinlik halok bo‘ldi. Zarba ko‘proq binolarga va yashirin tunnelarga qaratilgan bo‘lib, bu aholini yana ko‘chishga majbur qilmoqda.
Bu voqealar BMT yig‘ilishi oldidan yuz bermoqda. Shu paytda o‘nlab mamlakatlar, jumladan Britaniya va Kanada, Falastin davlatini tan olishga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Isroil qo‘shinlari G‘azo shahrining sharqiy hududlarini egallab, shahar markaziga tomon harakatlanmoqda. Isroil rasmiylari ikki hafta ichida yigirmaga yaqin ko‘p qavatli uylarni buzganini ma’lum qilgan bo‘lsa, Hamas bu ma’lumotlarni rad etmoqda.
Hamas ta’kidlashicha, G‘azoda taxminan 900 ming kishi qolmoqda, ulardan ba’zilari Isroil tomonidan garovga olingan fuqarolar hisoblanadi. G‘azo sog‘liqni saqlash idorasi ikki yillik urush davomida 65 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lganini bildirdi.
Isroil esa bu raqamlarni shubha ostiga olib, aybni Hamasga yuklamoqda. Hozirgi vaziyat mintaqada keskinlik va insoniy falokatlarning yanada kuchayishiga olib kelmoqda.

Израиль нанес мощные удары по Газе, 60 погибших
По данным местных источников, в этих атаках погибло не менее 60 палестинцев. Удары были направлены в основном по зданиям и скрытым туннелям, что вынуждает население снова покидать свои дома.
Эти события происходят накануне заседания ООН. В это время десятки стран, включая Великобританию и Канаду, готовятся признать государство Палестина.
Израильские войска заняли восточные районы города Газа и движутся в сторону центра города. Израильские официальные лица сообщили, что за две недели было разрушено около двадцати многоэтажных домов, однако ХАМАС отрицает эти данные.
По словам ХАМАС, в Газе остаётся около 900 тысяч человек, некоторые из которых считаются заложниками Израиля. Министерство здравоохранения Газы заявило, что за два года войны погибло более 65 тысяч палестинцев.
Израиль ставит под сомнение эти цифры и возлагает вину на ХАМАС. Текущая ситуация приводит к усилению напряжённости и гуманитарной катастрофы в регионе.