Troyenda makkajo‘xori kombaynida halokat yuz berdi
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, 85 yoshli kishi makkajo‘xori maydalagich kombayniga tushib ketib, og‘ir jarohatlar sabab voqea joyida vafot etdi. Hodisa paytida texnikani 39 yoshli fermer boshqarayotgan edi.
U ertalabdan beri makkajo‘xori dalasini tozalash bilan shug‘ullanayotgan. Shu vaqt ichida keksak kishi g‘o‘la ichida ko‘zga tashlanmay qolgan va kombayn harakatini to‘xtatmagan holda uni o‘z ichiga tortib ketgan.
Hodisa sodir bo‘lgan zahotiyoq qutqaruv va tibbiyot xodimlari voqea joyiga yetib kelgan, ammo ularning barcha harakatlariga qaramay, keksaning hayotini saqlab qolishning imkoni bo‘lmagan. Mutaxassislar bunday voqealar qishloq xo‘jaligida xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish zarurligini yana bir bor eslatmoqda.
Ayniqsa, katta yoshdagi fuqarolar hosil yig‘im-terimi vaqtida texnikadan uzoq turishi va ehtiyot choralarini ko‘rishi muhimdir. Ushbu voqea xavfsizlik qoidalarining ahamiyatini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Трое произошла авария на комбайне для уборки кукурузы
В городе Тройен, расположенном в федеральной земле Саксония в Германии, во время уборки урожая произошёл серьёзный несчастный случай. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным полиции, 85-летний мужчина попал под комбайн для измельчения кукурузы и скончался на месте происшествия от тяжёлых травм. В момент происшествия техникой управлял 39-летний фермер.
Он с утра занимался очисткой кукурузного поля. За это время пожилой мужчина остался незамеченным в стоге соломы и, не останавливая движение комбайна, был втянут внутрь машины.
Сразу после происшествия на место прибыли спасатели и медицинские работники, но несмотря на все их усилия, спасти жизнь пожилого человека не удалось. Специалисты вновь напоминают о необходимости строгого соблюдения правил безопасности в сельском хозяйстве.
Особенно важно, чтобы пожилые граждане держались подальше от техники во время уборки урожая и принимали меры предосторожности. Этот случай ещё раз подчеркнул важность соблюдения правил безопасности.