Tramp tashrifi Londonda ekologik norozilikka sabab bo‘ldi
Londonda Donald Tramp tashrifi munosabati bilan Republican Overseas tashkiloti tomonidan uyushtirilgan tantanali kechki ovqat marosimi kutilmagan tarzda buzildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Fossil Free London ekologik faollari tadbirga kirib borib, norozilik aksiyasi o‘tkazdilar. Faollar qo‘llarida «Neft pullari odamlar o‘limiga olib keladi» degan shior yozilgan plakatlar bilan chiqish qilib, baland ovozda «Burish – halokat!
Qancha jon kerak halok?» deb baqirdilar. Ular Trampning neft qazib chiqarishni kengaytirish haqidagi va’dalarini keskin tanqid qildilar.
Fossil Free London tashkiloti bayonotida Trampning siyosiy yo‘nalishlari 2050-yilgacha 4 milliard inson hayotiga xavf tug‘dirishi mumkinligi ta’kidlandi. Bu iqlim o‘zgarishi sababli yuzaga keladigan falokatlar, yong‘inlar, toshqinlar va ommaviy ko‘chishlarga olib keladi.
Shuningdek, u G‘azodagi inson huquqlari buzilishlarini ham qo‘llab-quvvatlamoqda. Tashkilot prezidentni fashizm va iqlim halokatining yo‘lidan ketayotgan shaxs deb baholadi.
Aksiya davomida qo‘riqchilar kuch ishlatib faollarni tadbirdan chiqarishdi. Ushbu voqea marosim ishtirokchilari va keng jamoatchilik orasida katta bahs va muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ekspertlar fikricha, bu voqea Trampning iqlim siyosatiga qarshi keskin norozilikni yana bir bor ko‘rsatdi. Shu bilan birga, ekologik faollar harakatlari G‘arbiy Yevropada keng qo‘llab-quvvatlanishi mumkinligi aytilmoqda.

Трамп визит в Лондоне вызвал экологические протесты
В Лондоне торжественный ужин, организованный организацией Republican Overseas по случаю визита Дональда Трампа, был неожиданно прерван. Об этом сообщает Zamin.uz.
Экологические активисты Fossil Free London проникли на мероприятие и провели акцию протеста. Активисты вышли с плакатами с надписью «Деньги от нефти приводят к гибели людей» и громко скандировали «Изгиб — катастрофа!
Сколько жизней нужно для гибели?» Они резко критиковали обещания Трампа расширить добычу нефти.
В заявлении организации Fossil Free London подчеркивается, что политический курс Трампа может поставить под угрозу жизни 4 миллиардов человек к 2050 году. Это приведет к катастрофам, пожарам, наводнениям и массовым миграциям, вызванным изменением климата.
Кроме того, он поддерживает нарушения прав человека в Газе. Организация оценила президента как человека, идущего по пути фашизма и климатической катастрофы.
Во время акции охранники применили силу и вывели активистов с мероприятия. Этот инцидент вызвал широкие споры и обсуждения среди участников церемонии и широкой общественности.
По мнению экспертов, это событие вновь продемонстрировало резкое недовольство климатической политикой Трампа. При этом отмечается, что действия экологических активистов могут получить широкую поддержку в Западной Европе.