AQSH H-1B vizasiga yig‘imni 100 mingga ko‘taradi
Reuters agentligining xabariga ko‘ra, yangi qoida doirasida xorijiy malakali mutaxassislar uchun eng ko‘p ishlatiladigan H-1B ish vizasini rasmiylashtirishda kompaniyalardan 100 ming AQSH dollari miqdorida yig‘im undiriladi. Bu hozirgi to‘lovlardan taxminan 500 baravar ko‘pdir.
Mazkur qaror ayniqsa Amerika Qo‘shma Shtatlarining texnologiya sohasiga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Mamlakatdagi yirik IT kompaniyalar ko‘pincha Hindiston va Xitoydan keladigan malakali mutaxassislarga tayanadi.
Yangi tartib bu kadrlar oqimini sezilarli darajada kamaytirishi ehtimoli mavjud. AQSH har yili taxminan 85 ming atrofida H-1B vizasi ajratadi.
Ushbu vizalar asosan yuqori malakali IT mutaxassislari, muhandislar, ilmiy xodimlar va tadqiqotchilar uchun mo‘ljallangan. Yig‘imlarning keskin oshirilishi esa katta korporatsiyalar uchun qo‘shimcha moliyaviy yuk bo‘lib, ayniqsa startaplar va kichik bizneslar uchun xorijlik kadrlarni yollash imkoniyatlarini cheklashi mumkin.
AQSH hukumati bu qarorni milliy mehnat bozorini himoya qilish va amerikalik mutaxassislar uchun ish o‘rinlarini yaratish maqsadida tushuntirmoqda. Biroq yirik texnologiya kompaniyalari, xalqaro biznes va ekspertlar bu qarorni keskin tanqid qilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, bu qadam Amerika iqtisodiyotiga ikki xil ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Bir tomondan mahalliy mutaxassislar uchun imkoniyatlar kengayishi, ikkinchi tomondan esa yirik IT korporatsiyalarining raqobatbardoshligi va innovatsiya sohasida qiyinchiliklar yuzaga kelishi ehtimoli mavjud.

США увеличит сбор за визу H-1B до 100 тысяч
Президент США Дональд Трамп подписал указ о введении новых правил для рабочих виз. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, в рамках нового правила с компаний, оформляющих наиболее часто используемую рабочую визу H-1B для иностранных квалифицированных специалистов, будет взиматься сбор в размере 100 тысяч долларов США. Это примерно в 500 раз больше текущих платежей.
Это решение может особенно сильно повлиять на технологический сектор Соединённых Штатов. Крупные IT-компании страны часто зависят от квалифицированных специалистов из Индии и Китая.
Новые правила могут значительно сократить поток таких кадров. США ежегодно выделяют около 85 тысяч виз H-1B.
Эти визы в основном предназначены для высококвалифицированных IT-специалистов, инженеров, научных работников и исследователей. Резкое повышение сборов станет дополнительной финансовой нагрузкой для крупных корпораций и может ограничить возможности найма иностранных кадров, особенно для стартапов и малого бизнеса.
Правительство США объясняет это решение защитой национального рынка труда и созданием рабочих мест для американских специалистов. Однако крупные технологические компании, международный бизнес и эксперты резко критикуют это решение.
По мнению специалистов, этот шаг может оказать двойственное влияние на экономику Америки. С одной стороны, расширятся возможности для местных специалистов, с другой — могут возникнуть трудности для крупных IT-корпораций в вопросах конкурентоспособности и инноваций.