Demokratlar Tramp bilan hukumatni saqlash uchun uchrashmoqchi
AQSH Kongressidagi demokratlar yetakchilari federal hukumat faoliyati to‘xtab qolish xavfini bartaraf etish maqsadida prezident Donald Tramp bilan tez orada uchrashuv o‘tkazishni lozim deb hisoblamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular prezidentga yo‘llagan murojaatda respublikachilarning sog‘liqni saqlash sohasini moliyalashtirishdan bosh tortishi vaziyatni yanada murakkablashtirayotganini ta’kidladilar. Demokratlarning fikricha, respublikachilar moliyalashtirish masalasini kechiktirayotgani va hukumat ishining to‘xtab qolishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan qarorlar qabul qilinayotgani jiddiy muammo hisoblanadi.
Shu sababli ular darhol uchrashuv o‘tkazishni talab qilmoqda. Ular respublikachilarni ikki partiya o‘rtasidagi maslahatlashuvlarni ataylab rad etishda ayblamoqda.
Demokratlarga ko‘ra, hozirgi vaziyat siyosiy tortishuvdan ko‘ra davlat apparatining samarali ishlashini xavf ostiga qo‘yadigan muammo hisoblanadi. Shu bilan birga, Vakillar palatasi spikeri, respublikachi Mayk Jonson demokratlarning ayblovlarini inkor qilmoqda.
Uning fikricha, aynan demokratlar hukumatni moliyalashtirish qonunini qabul qilish uchun amalga oshirib bo‘lmas talablarni ilgari surib, ish jarayonini to‘xtatmoqda. Eslatib o‘tish joizki, 19-sentyabr kuni Donald Tramp agar 1-oktyabrgacha kongressda tomonlar murosaga kelmasa, federal hukumat faoliyati to‘xtatilishini ma’lum qilgan edi.
Shu kuni Senat moliyalashtirishni davom ettirishga doir ikki qonun loyihasini rad etdi. Hozirgi vaziyatda yaqin kunlarda Vashingtonda siyosiy bahs va tortishuvlarning kuchayishi kutilmoqda.
Hukumat faoliyatining to‘xtashi nafaqat davlat muassasalariga, balki millionlab amerikaliklarning kundalik hayotiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Демократы хотят встретиться с Трампом, чтобы сохранить правительство
Лидеры демократов в Конгрессе США считают необходимым в ближайшее время провести встречу с президентом Дональдом Трампом, чтобы предотвратить остановку работы федерального правительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем обращении к президенту они подчеркнули, что отказ республиканцев финансировать здравоохранение усложняет ситуацию. По мнению демократов, задержка финансирования со стороны республиканцев и принятие решений, которые могут привести к остановке работы правительства, являются серьезной проблемой.
Поэтому они требуют немедленной встречи. Они обвиняют республиканцев в намеренном отказе от консультаций между двумя партиями.
По мнению демократов, текущая ситуация представляет собой проблему, которая ставит под угрозу эффективную работу государственного аппарата, а не просто политические споры. В то же время спикер Палаты представителей, республиканец Майк Джонсон, отвергает обвинения демократов.
По его мнению, именно демократы тормозят процесс, выдвигая невыполнимые требования для принятия закона о финансировании правительства. Напомним, что 19 сентября Дональд Трамп заявил, что если до 1 октября стороны в конгрессе не придут к компромиссу, работа федерального правительства будет приостановлена.
В тот же день Сенат отклонил два законопроекта о продолжении финансирования. В текущей ситуации в ближайшие дни в Вашингтоне ожидается усиление политических споров и конфликтов.
Остановка работы правительства может негативно сказаться не только на государственных учреждениях, но и на повседневной жизни миллионов американцев.