Yushchenko: Ukraina g‘alabasi Moskvagacha yetishi kerak
Ukraina sobiq prezidenti Viktor Yushchenko Kiyevning urushdagi kelajak strategiyasi haqida muhim fikrlarni bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, haqiqiy g‘alabaga erishish uchun Ukraina faqat chegaralarni tiklash bilan cheklanmasligi, balki Moskvagacha borishi zarur. Yushchenko g‘alaba tushunchasi odamlar uchun turlicha ekanini aytdi.
Ba’zilar uchun front chizig‘ida qolish yetarli bo‘lishi mumkin, ammo u bunday fikrni qabul qilmaydi. Chunki bu kelajak avlod uchun hal etilmagan muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.
Sobiq prezidentning fikricha, 1991-yil chegaralariga qaytish to‘liq g‘alaba emas. Agar shunday qaror qabul qilinsa, farzandlar va nabiralar yana xavf ostida qoladi.
Chunki Moskva rejimi mavjud ekan, hech bir millat yoki davlat o‘zini to‘liq xavfsiz his qila olmaydi. Shuning uchun Ukraina va xalqaro hamjamiyat tinchlik va barqarorlikka erishishi uchun Rossiyadagi hozirgi siyosiy tuzum yo‘q qilinishi lozim.
Yushchenko «Moskvagacha borish» g‘oyasini yagona strategik yo‘l deb hisoblaydi. U 2005–2010-yillarda Ukraina prezidenti bo‘lib ishlagan va mamlakatda siyosiy islohotlar hamda xalqaro munosabatlarda muhim o‘zgarishlarga sababchi bo‘lgan.

Ющенко: Победа Украины должна дойти до Москвы
Бывший президент Украины Виктор Ющенко высказал важные мысли о будущей стратегии Киева в войне. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, для достижения настоящей победы Украина не должна ограничиваться восстановлением границ, а должна дойти до Москвы. Ющенко отметил, что понятие победы для людей разное.
Для некоторых достаточно остаться на линии фронта, но он не принимает такую точку зрения. Потому что это может привести к нерешённым проблемам для будущих поколений.
По мнению бывшего президента, возвращение к границам 1991 года не является полной победой. Если будет принято такое решение, дети и внуки снова окажутся под угрозой.
Потому что пока существует московский режим, ни одна нация или государство не может чувствовать себя полностью в безопасности. Поэтому для достижения мира и стабильности Украине и международному сообществу необходимо уничтожить нынешний политический режим в России.
Ющенко считает идею «дойти до Москвы» единственным стратегическим путём. Он был президентом Украины в 2005–2010 годах и стал причиной политических реформ и важных изменений во внешних отношениях страны.