Isroil G‘azoda turar joylarni vayron qildi
Isroil qurolli kuchlari G‘azo shahrida turar joy binolarini vayron qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hujumlar natijasida kamida 31 nafar fuqaro halok bo‘ldi, yuzlab, minglab odamlar o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Ushbu hujumlarda homilador ayol va uning ikki farzandi ham hayotdan ko‘z yumdi.
Qarindoshlar vayron qilingan binolardan shaxsiy buyumlarni qidirishga harakat qilmoqda. Shahardan qochib ketganlar soni 450 mingdan oshgani taxmin qilinmoqda, ammo Hamas bu raqamni 300 ming deb ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, taxminan 900 ming kishi hali ham shahar hududida qolmoqda. Xorijiy davlatlar hujumlarni qattiq tanqid qilmoqda.
Buyuk Britaniya Falastin davlatini tan olishga tayyorlanayotganini ma’lum qildi. Hozirda hibsda saqlanayotgan 48 nafar fuqaroning oilalari ham katta xavotirda.
Ushbu voqealar mintaqadagi vaziyatning keskinlashayotganidan darak beradi va xalqaro hamjamiyatning e’tiborini talab etadi.

Израиль разрушил жилые дома в Газе
В результате атак погибло не менее 31 гражданина, сотни, тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома. Среди погибших в этих атаках оказались беременная женщина и её двое детей.
Родственники пытаются найти личные вещи в разрушенных зданиях. Предполагается, что число беженцев из города превысило 450 тысяч, однако ХАМАС называет цифру в 300 тысяч.
В то же время около 900 тысяч человек всё ещё остаются на территории города. Иностранные государства резко критикуют эти атаки.
Великобритания объявила о готовности признать государство Палестина. Семьи 48 граждан, находящихся в настоящее время в заключении, также сильно обеспокоены.
Эти события свидетельствуют об обострении ситуации в регионе и требуют внимания международного сообщества.