Unga ko‘ra, Afg‘oniston hech qanday shartda o‘z hududidan voz kechmaydi va mamlakat ichki ishlariga aralashishga yo‘l qo‘ymaydi. Bagrom aviabazasi Amerika harbiylari uchun Afg‘onistondagi eng yirik strategik nuqta hisoblangan va ular bu yerni 2021-yilda tark etgan.
Tolibon vakillari Dohada imzolangan kelishuvga binoan, Qo‘shma Shtatlar Afg‘onistonning hududiy yaxlitligiga tahdid qilmaslik va ichki ishlariga aralashmaslik majburiyatini olganini ta’kidlaydi. Shuning uchun ular o‘z va’dalarini bajarishi lozim.
Zabihullo Mujohid bayonotida Afg‘oniston barcha davlatlar bilan o‘zaro manfaatli va konstruktiv aloqalar o‘rnatishga intilayotganini, AQSH esa o‘tmishdagi xatolarni takrorlamasdan, ratsional va pragmatik siyosat yuritishi zarurligini aytdi. Mavzu yuzasidan mamlakat Mudofaa vazirligi shtabi rahbari Fasihuddin Fitrat ham fikr bildirdi.
U «bazani qaytarish» masalasi siyosiy kelishuv orqali hal qilinmasligini, Afg‘onistonning bir qarich yeri ham savdo obyekti emasligini ta’kidladi. Politico nashri ma’lumotlariga ko‘ra, hozircha AQSH rasmiylari Afg‘oniston bilan Bagrom bazasi haqida ochiq muzokaralar olib borayotgani haqida ma’lumot yo‘q.
Biroq, Trampning keskin bayonotlaridan so‘ng vaziyat yanada dolzarb tus oldi. Avvalroq Tramp o‘zining ijtimoiy tarmog‘ida agar Afg‘oniston Bagrom bazasini qaytarmasa, og‘ir oqibatlar yuz berishini ogohlantirgan.
Shuningdek, u Jo Bayden ma’muriyatini aviabazani Tolibon qo‘liga topshirib, Xitoyga mintaqada ta’sir o‘tkazish imkoniyatini berishda ayblagan. 2021-yilda AQSH qo‘shinlari Afg‘onistondan chiqib ketgach, Tolibon qisqa muddat ichida mamlakatda to‘liq hokimiyatni qo‘lga kiritgan.
Hozirda Bagrom aviabazasi masalasi Vashington va Qobul o‘rtasidagi munosabatlarda yangi tortishuv nuqtasiga aylangan.

Талибан отказался вернуть авиабазу Баграм
Представитель движения Талибан, правящего в Афганистане, Забихулло Муджахид прокомментировал требование президента США Дональда Трампа вернуть авиабазу Баграм. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Афганистан ни при каких условиях не откажется от своей территории и не допустит вмешательства во внутренние дела страны. Авиабаза Баграм была крупнейшим стратегическим пунктом для американских военных в Афганистане, и они покинули это место в 2021 году.
Представители Талибана подчеркивают, что согласно соглашению, подписанному в Дохе, Соединённые Штаты обязались не угрожать территориальной целостности Афганистана и не вмешиваться во внутренние дела страны. Поэтому они должны выполнять свои обещания.
В заявлении Забихулло Муджахида говорится, что Афганистан стремится установить взаимовыгодные и конструктивные отношения со всеми государствами, а США должны вести рациональную и прагматичную политику, не повторяя прошлых ошибок. По этому вопросу высказался также начальник штаба Министерства обороны страны Фасихуддин Фитрат.
Он отметил, что вопрос «возвращения базы» не решается политическими соглашениями, и ни один клочок земли Афганистана не является объектом торговли. По данным издания Politico, пока нет информации о том, что официальные лица США ведут открытые переговоры с Афганистаном по базе Баграм.
Однако после резких заявлений Трампа ситуация стала ещё более актуальной. Ранее Трамп в своей социальной сети предупредил о серьёзных последствиях, если Афганистан не вернёт базу Баграм.
Кроме того, он обвинил администрацию Джо Байдена в передаче авиабазы в руки Талибана, что дало Китаю возможность влиять на регион. После вывода войск США из Афганистана в 2021 году Талибан в короткие сроки установил полный контроль над страной.
В настоящее время вопрос авиабазы Баграм стал новой точкой напряжённости в отношениях между Вашингтоном и Кабулом.