Afg‘onistonda ayollar kitoblari va kurslari taqiqlandi
Afg‘oniston universitetlarida ayollar tomonidan yozilgan kitoblar rasmiy ravishda taqiqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BBC manbasining xabar berishicha, taxminan 140 ta ayol asari “shariat va Tolibon siyosatiga zid” deb topilib, jami 679 ta noma’lum kitoblar ro‘yxatiga kiritilgan. Shuningdek, oliygohlarda “Ayollarning muloqotdagi roli”, “Ayollar sotsiologiyasi”, “Gender va taraqqiyot”, inson huquqlari hamda G‘arb falsafasi kabi jami 18 ta kurs ham taqiqlandi.
Tolibon bu qarorlar din ulamolari va mutaxassislar ishtirokidagi komissiya tomonidan qabul qilinganini ma’lum qilmoqda. 2023 yil avgustidan boshlab Tolibon hokimiyatga qaytgandan so‘ng, mamlakatda ayollar huquqlarini cheklovchi ko‘plab qoidalar joriy etildi.
Ularga bog‘larga kirish, sport bilan shug‘ullanish, teleko‘rsatuv va seriallarda qatnashish, shuningdek bir-biri bilan erkin suhbatlashish ham taqiqlandi. Bundan tashqari, ayollar burqa kiyishga majbur qilinmoqda, go‘zallik salonlari yopildi va binolarga deraza o‘rnatish man etildi.
Yaqinda esa Tolibon noqonuniy faoliyat yuritayotgan qolgan salonlarni ham yo‘q qilish ishlarini boshlagani haqida xabarlar tarqaldi. Bu cheklovlar mamlakatda ayollarning erkinligi va ta’lim olish imkoniyatlariga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

В Афганистане запретили книги и курсы для женщин
В университетах Афганистана официально запрещены книги, написанные женщинами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации источника BBC, около 140 произведений женщин были признаны «противоречащими шариату и политике Талибана» и включены в список из 679 неизвестных книг. Кроме того, в вузах запрещены 18 курсов, включая «Роль женщин в общении», «Социология женщин», «Гендер и развитие», права человека и западную философию.
Талибан заявляет, что эти решения были приняты комиссией с участием религиозных ученых и специалистов. С августа 2023 года, после возвращения Талибана к власти, в стране введено множество правил, ограничивающих права женщин.
Им запрещено посещать парки, заниматься спортом, участвовать в телепередачах и сериалах, а также свободно общаться друг с другом. Кроме того, женщин заставляют носить бурку, закрыты салоны красоты, и запрещено устанавливать окна в зданиях.
Недавно появились сообщения о том, что Талибан начал уничтожать оставшиеся нелегально работающие салоны. Эти ограничения серьезно влияют на свободу женщин и их возможности получать образование в стране.