Kanada va Avstraliya Falastinni rasmiy tan oldi
2025-yil 21-sentabr kuni Kanada va Avstraliya hukumatlari Falastin davlatini rasmiy ravishda tan oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv media xabar berdi. Qaror BMT Bosh Assambleyasi haftaligi arafasida ittifoqchilar bilan muvofiqlashtirilgan holda e’lon qilindi.
Kanada Bosh vaziri Mark Karni Ottavada rasmiy bayonot berdi. U Falastin davlatini tan olishni ikki davlatli yechim imkoniyatini saqlab qolishga qaratilgan xalqaro sa’y-harakatlarning muhim qismi deb baholadi.
Kanada hukumati Falastin xalqini tinchlik va hamkorlikka chaqirdi. Bayonotda ta’kidlanishicha, bu qadam HAMAS emas, balki tinchlik tarafdorlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida qilingan.
Qaror terrorizmni tan olish yoki rag‘batlantirish sifatida talqin qilinmasligi kerak. Kanada shuningdek, Isroil va uning xalqining xavfsizligini qo‘llab-quvvatlashda davom etishini bildirdi.
Bu xavfsizlik ikki davlatli yechim orqali ta’minlanishi mumkinligi qayd etildi. Avstraliya hukumati ham rasmiy bayonot bilan chiqdi.
Kanberra tomonidan bu qaror Bosh vazir Entoni Albanese va Tashqi ishlar vaziri Penni Vong tomonidan e’lon qilindi. Ular buni BMT doirasidagi diplomatik tashabbuslarning bir qismi sifatida baholadi.
Shu tariqa, Kanada va Avstraliya Falastin davlatini tan olish orqali mintaqaviy tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga qaratilgan xalqaro harakatlarda faol ishtirok etishini ko‘rsatdi. Bu qaror boshqa davlatlar uchun ham namunaviy bo‘lishi mumkinligi ta’kidlandi.

Канада и Австралия официально признали Палестину
21 сентября 2025 года правительства Канады и Австралии официально признали государство Палестина. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило издание Kursiv media. Решение было объявлено в преддверии недели Генеральной Ассамблеи ООН в координации с союзниками.
Премьер-министр Канады Марк Карни сделал официальное заявление в Оттаве. Он оценил признание государства Палестина как важную часть международных усилий, направленных на сохранение возможности двустороннего решения.
Правительство Канады призвало палестинский народ к миру и сотрудничеству. В заявлении подчеркивается, что этот шаг сделан в поддержку сторонников мира, а не ХАМАС.
Решение не должно рассматриваться как признание или поощрение терроризма. Канада также заявила о продолжении поддержки безопасности Израиля и его народа.
Отмечается, что эта безопасность может быть обеспечена через двустороннее решение. Правительство Австралии также выступило с официальным заявлением.
Это решение было объявлено премьер-министром Энтони Албанизом и министром иностранных дел Пенни Вонг от имени Канберры. Они оценили его как часть дипломатических инициатив в рамках ООН.
Таким образом, Канада и Австралия, признав государство Палестина, продемонстрировали активное участие в международных усилиях, направленных на укрепление регионального мира и стабильности. Отмечается, что это решение может служить примером для других стран.