Karachida uch transgender o‘q jarohatidan vafot etdi
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, Pokistonning janubiy Karachi hududidagi Memon Got atrofida yarim tundan keyin uch transgender shaxs o‘q jarohati sababli vafot etgan holda yo‘l chetidan topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hokimiyat hozircha ularning shaxsini aniqlash va voqea sabablarini o‘rganish jarayonida ekanligini ma’lum qildi. Shahar politsiyasi vakili Javed Ahmad Abro AFP agentligiga bergan intervyusida, uch transgender ayolning o‘qdan jiddiy jarohat olgan jasadlari avtomagistral yaqinida topilganini aytdi.
Xalqaro Amnistiya tashkiloti transgender jamoalariga qarshi zo‘ravonliklar sonining ortayotganini qayd etmoqda. 2018 yilda Senat transgender shaxslar huquqlarini himoya qiluvchi qonunni ma’qullagan bo‘lsa-da, uning asosiy qismi keyinchalik shariat sudi tomonidan bekor qilingan.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, Pokistonda taxminan yarim million transgender fuqaro mavjud bo‘lib, ular ijtimoiy izolyatsiya va zo‘ravonlik xavfi ostida yashamoqda. The Lancet nashrining 2023 yilgi ma’lumotlariga ko‘ra, transgender shaxslarning 90 foizi jismoniy zo‘ravonlikka duch kelmoqda.
Bu holat mamlakatda transgender huquqlarini himoya qilish va zo‘ravonlikka qarshi kurashda jiddiy chora-tadbirlar zarurligini ko‘rsatadi.

В Карачи три трансгендера скончались от огнестрельных ранений
По данным полиции, после полуночи в районе Мемон Гот на юге Карачи в Пакистане трое трансгендерных лиц были найдены мертвыми на обочине дороги с огнестрельными ранениями. Об этом сообщил Zamin.uz.
Власти пока заявили, что находятся в процессе установления их личностей и выяснения причин происшествия. Представитель городской полиции Джавед Ахмад Абро в интервью агентству AFP сообщил, что тела трёх трансгендерных женщин с серьёзными огнестрельными ранениями были найдены недалеко от автомагистрали.
Международная организация Amnesty отмечает рост числа актов насилия против трансгендерных сообществ. В 2018 году Сенат одобрил закон, защищающий права трансгендерных лиц, однако его основная часть впоследствии была отменена шариатским судом.
По оценкам, в Пакистане проживает около полумиллиона трансгендерных граждан, которые живут в условиях социальной изоляции и под угрозой насилия. Согласно данным издания The Lancet за 2023 год, 90 процентов трансгендерных лиц сталкиваются с физическим насилием.
Эта ситуация указывает на необходимость серьёзных мер по защите прав трансгендеров и борьбе с насилием в стране.