Kanada va Avstraliya Falastinni rasman tan oldi
Kanada va Avstraliya davlatlari rasmiy ravishda Falastin davlatini tan oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda ikki mamlakat rahbarlarining bayonotlariga asoslanib, Reuters axborot agentligi xabar berdi. Kanada bosh vaziri Mark Karni o‘z bayonotida Kanada Falastin davlatini e’tirof etishini bildirdi va Falastin hamda Isroil o‘rtasida tinchlik va farovonlikka erishish yo‘lida hamkorlik qilishga tayyor ekanligini ta’kidladi.
Avstraliya bosh vaziri Entoni Albaneze esa ijtimoiy tarmoqlarda erkin va mustaqil Falastin davlatini tan olishini ma’lum qildi. Ushbu qaror ikki mamlakat tomonidan qabul qilingan muhim siyosiy qadam bo‘lib, xalqaro maydonda Falastin masalasiga bo‘lgan e’tiborni yanada oshirishiga umid qilinmoqda.
Falastinning mustaqilligi va suvereniteti masalasi ko‘plab davlatlar va xalqaro tashkilotlar tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda. Kanada va Avstraliyaning bu qarori mintaqaviy barqarorlik va tinchlik jarayonlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, ikki mamlakatning bunday qadami boshqa davlatlarni ham Falastin davlatini tan olishga undashi mumkin. Xalqaro hamjamiyatda Falastinning mavqei yanada mustahkamlanishi uchun bunday harakatlar muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Канада и Австралия официально признали Палестину
Об этом, ссылаясь на заявления лидеров двух стран, сообщило информационное агентство Reuters. Премьер-министр Канады Марк Карни в своем заявлении сообщил, что Канада признает государство Палестина и подчеркнул готовность сотрудничать для достижения мира и процветания между Палестиной и Израилем.
Премьер-министр Австралии Энтони Албаниз объявил в социальных сетях о признании свободного и независимого государства Палестина. Это решение является важным политическим шагом, принятым двумя странами, и ожидается, что оно повысит внимание международного сообщества к палестинскому вопросу.
Вопрос независимости и суверенитета Палестины внимательно отслеживается многими странами и международными организациями. Ожидается, что это решение Канады и Австралии окажет положительное влияние на процессы региональной стабильности и мира.
Вместе с тем, такой шаг двух стран может побудить и другие государства признать государство Палестина. Такие действия имеют важное значение для укрепления позиции Палестины в международном сообществе.