G‘azodan 550 mingdan ortiq aholi evakuatsiya qilindi
Isroil mudofaa kuchlari matbuot kotibining ma’lumot berishicha, G‘azo shahridan 550 mingdan ortiq aholi evakuatsiya qilingan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bayonotda aytilishicha, hozirga qadar ko‘plab tinch fuqarolar shaharni tark etib, janubiy hududlarga yo‘l olgan. Shu bilan birga, 162-, 98- va 36-diviziyalar G‘azo shahriga kirishni tugatib, shahar ichida XAMASning qo‘rg‘onlariga qarshi operatsiyalarni boshlagan.
Isroil armiyasi XAMASning tinch aholining janubga ko‘chishini to‘sishga va oddiy odamlarni terrorchilik harakatlari uchun tirik qalqon sifatida qo‘llashga urinishlarini aniqlagan. Bundan tashqari, armiya Xon-Yunis shahrida gumanitar hudud tashkil etilganini ham ma’lum qilgan.
Isroil mudofaa kuchlari G‘azodagi aholi xavfsizligini ta’minlash maqsadida rasmiy ko‘rsatmalarga amal qilishni va xavfli deb topilgan joylarni tark etishni tavsiya qiladi. Bu choralar tinch aholini himoya qilish va vaziyatni barqarorlashtirish uchun muhim hisoblanadi.
Shahar hududida davom etayotgan harbiy operatsiyalar xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, aholi o‘z jonini xavf ostiga qo‘ymaslik uchun ehtiyot choralarini ko‘rishi zarur.

Из Газы эвакуировано более 550 тысяч человек
По данным пресс-секретаря сил обороны Израиля, из города Газа эвакуировано более 550 тысяч человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении говорится, что до настоящего времени многие мирные жители покинули город и направились в южные районы. При этом 162-я, 98-я и 36-я дивизии завершили вход в город Газу и начали операции против укреплений ХАМАС внутри города.
Армия Израиля выявила попытки ХАМАС препятствовать перемещению мирных жителей на юг и использовать обычных людей в качестве живого щита для террористических действий. Кроме того, армия сообщила о создании гуманитарной зоны в городе Хан-Юнис.
Силы обороны Израиля рекомендуют соблюдать официальные указания и покидать опасные места с целью обеспечения безопасности населения Газы. Эти меры важны для защиты мирных жителей и стабилизации ситуации.
Военные операции, продолжающиеся на территории города, направлены на обеспечение безопасности, и населению необходимо принимать меры предосторожности, чтобы не подвергать свою жизнь опасности.