Filippinda korrupsiya sababli norozilik kuchaydi
Filippinda keng ko‘lamli norozilik harakatlari kuchayib, yirik to‘qnashuvlarga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Korrupsiya janjali sababli minglab odamlar ko‘chalarga chiqdi. Ular hukumat idoralari oldida to‘planib, ba’zi binolarni vayron qilishdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, to‘fon va suv toshqinlaridan zarar ko‘rgan aholiga ajratilgan katta mablag‘lar o‘z manziliga yetmagan. Natijada tabiiy ofat oqibatlarini bartaraf etish ishlari umuman amalga oshirilmagan, mablag‘lar esa g‘oyib bo‘lgan.
Bu holat talabalar va keng jamoatchilik orasida kuchli norozilik va g‘azab uyg‘otdi. Namoyishlar davomida to‘qnashuvlar kuchaydi.
Olomon yo‘llarda mashina shinalarini yoqdi, qo‘lga tushgan tosh va shishalar bilan politsiyaga qarshi kurashdi. Hodisalar davomida 40 ga yaqin tartib saqlovchi jarohat oldi, 17 kishi esa hibsga olindi.
The Guardian nashrining xabar qilishicha, davlat budjeti hisobidan 17,6 milliard dollar yo‘qolgani aniqlangan. Bundan tashqari, moliya vaziri oldinroq davlat infratuzilmasi uchun ajratilgan mablag‘larning taxminan 70 foizi korrupsiya tufayli yo‘qotilayotgani haqida ochiq bayonot bergan edi.

На Филиппинах усилились протесты из-за коррупции
В Филиппинах масштабные протестные акции усилились и переросли в крупные столкновения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из-за коррупционного скандала тысячи людей вышли на улицы. Они собрались перед правительственными учреждениями и разрушили некоторые здания.
По данным, большие суммы, выделенные пострадавшим от тайфуна и наводнений, не дошли до адресатов. В результате работы по ликвидации последствий природного бедствия не были выполнены, а средства исчезли.
Эта ситуация вызвала сильное недовольство и гнев среди студентов и широкой общественности. Во время протестов столкновения усилились.
Толпа поджигала автомобильные шины на дорогах, боролась с полицией камнями и бутылками. В ходе событий около 40 правоохранителей получили ранения, 17 человек были задержаны.
По сообщению издания The Guardian, было выявлено исчезновение 17,6 миллиарда долларов из государственного бюджета. Кроме того, министр финансов ранее открыто заявил, что около 70 процентов средств, выделенных на государственную инфраструктуру, теряются из-за коррупции.