Eron Isroil bilan urushni darsliklarga kiritdi
Eron Ta’lim vazirligi Isroil bilan bo‘lib o‘tgan 12 kunlik urushni yangi o‘quv darsliklariga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazir Alireza Kazemi ma’lum qilishicha, boshlang‘ich, o‘rta va yuqori sinf o‘quvchilari uchun maxsus uchta kitob tayyorlangan. Ushbu kitoblarda 12 kunlik urush “g‘ayrioddiy va chiroyli” tarzda hikoya qilingan.
Eronning oliy rahbarlari va Islom inqilobi qo‘mondonlari ushbu urushni mamlakat uchun g‘alaba deb baholagan. Kazemining so‘zlariga ko‘ra, 12 kunlik urushdan tashqari yana yigirma ta ta’limiy to‘plam ishlab chiqilmoqda.
Bu to‘plamlarda Eronning raketa dasturi hamda “Qattiq zarba” nomli bo‘lim mavjud. “Qattiq zarba” iborasi Quds kuchlari sobiq qo‘mondoni Qosim Sulaymoniyning 2020-yilda amalga oshirgan raketa hujumi bilan bog‘liq bo‘lib, AQSHning Iroqdagi Ayn al Asad harbiy bazasiga qaratilgan zarbani ifodalaydi.
Shundan so‘ng maktab darsliklariga Sulaymoniy xotirasiga bag‘ishlangan sahifalar kiritilgan va Suriyada halok bo‘lgan jangchilar haqida ma’lumotlar joylashtirilgan. 1988-yildan buyon Eron harbiy tarixidagi muhim voqealar va isyonchilar xotirasiga bag‘ishlangan materiallar darsliklarda muntazam e’lon qilinib kelmoqda.
Yaqinda Suriyada halok bo‘lgan jangchilar haqida ham yangi ma’lumotlar qo‘shilib, ular rasmiy ravishda “maqbarani himoya qiluvchilar” deb ataldi. 12 kunlik urush 2024-yil 13-iyun kuni boshlandi.
Isroil Eronning yashirin harbiy-yadro dasturini bahona qilib, keng ko‘lamli operatsiya boshladi. Axios nashrining xabar berishicha, Isroil Eron hududida yashirin diversiyalar uyushtirib, strategik raketa obyektlari va mudofaa tizimlariga zarar yetkazgan.
Shuningdek, Hamdam va Tabriz aviabazalariga hujum qilingan, ulardagi dron va raketa qurilmalari yo‘q qilingan. Eron bunday ayblovlarni rad etib, javoban jang maydonida hujumlar uyushtirgan.
Ushbu 12 kunlik qarama-qarshilik davomida AQSH ham aralashib, 22 iyun kechasi Eronning yadro obyektlariga zarba bergan. Bunga javoban, 23-iyun kuni Eron Qatardagi AQSHning Al Udeyd bazasini nishonga olgan.
Tehron mojaroning kengayishini istamasligini va urushning keyingi bosqichga o‘tishiga qarshi ekanligini bildirgan. Ushbu voqea xalqaro siyosat va xavfsizlik sohasida yangi muammolarni yuzaga keltirmoqda.
Eron va Isroil o‘rtasidagi uzoq davom etayotgan ziddiyatning yangi bosqichi har ikki tomon uchun ham keskin siyosiy va iqtisodiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Shuning uchun mintaqaviy barqarorlikni saqlash va tinchlikni ta’minlash uchun xalqaro hamjamiyatning diqqat bilan yondashuvi zarur hisoblanadi.

Иран включил войну с Израилем в учебники
Министерство образования Ирана включило 12-дневную войну с Израилем в новые учебники. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министр Алиреза Каземи сообщил, что для учеников начальной, средней и старшей школы подготовлены специальные три книги. В этих книгах 12-дневная война описана «необычным и красивым» образом.
Высшие руководители Ирана и командиры Исламской революции оценили эту войну как победу для страны. По словам Каземи, помимо 12-дневной войны разрабатывается еще двадцать образовательных сборников.
В этих сборниках есть разделы о ракетной программе Ирана и раздел под названием «Жесткий удар». Выражение «Жесткий удар» связано с ракетным ударом, осуществленным бывшим командующим силами Кудс Касемом Сулеймани в 2020 году, направленным на американскую военную базу Айн аль-Асад в Ираке.
После этого в школьные учебники были включены страницы, посвященные памяти Сулеймани, а также размещена информация о бойцах, погибших в Сирии. С 1988 года в учебниках регулярно публикуются материалы, посвященные важным событиям военной истории Ирана и памяти повстанцев.
Недавно были добавлены новые сведения о бойцах, погибших в Сирии, которые официально названы «защитниками мавзолея». 12-дневная война началась 13 июня 2024 года.
Израиль, используя в качестве предлога скрытую военную ядерную программу Ирана, начал масштабную операцию. По сообщению издания Axios, Израиль организовал скрытые диверсии на территории Ирана, нанеся ущерб стратегическим ракетным объектам и системам обороны.
Также были атакованы авиабазы Хамдам и Тебриз, где были уничтожены дроны и ракетные установки. Иран отверг эти обвинения и в ответ организовал атаки на поле боя.
В ходе этих 12 дней противостояния США также вмешались, нанеся удар по ядерным объектам Ирана ночью 22 июня. В ответ 23 июня Иран нанес удар по базе США Аль-Удейд в Катаре.
Тегеран заявил, что не желает расширения конфликта и выступает против перехода войны на следующий этап. Это событие создает новые проблемы в международной политике и безопасности.
Новый этап длительного конфликта между Ираном и Израилем может привести к серьезным политическим и экономическим последствиям для обеих сторон. Поэтому для сохранения региональной стабильности и обеспечения мира необходим внимательный подход международного сообщества.