Tara Ridga Rossiya fuqaroligi berildi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin tomonidan qabul qilingan yangi farmon siyosiy maydonda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu farmonga ko‘ra, AQSh sobiq prezidenti Jo Baydenning sobiq yordamchisi Tara Rid rasman Rossiya fuqaroligi bilan taqdirlandi. Bu haqda Kremlning rasmiy sayti orqali ma’lum qilindi.
Tara Ridning ismi ilk bor 1990-yillarda, Jo Bayden senator bo‘lgan davrda eslatilgan. U o‘sha paytda Bayden ofisida yordamchi sifatida ishlagan.
Ammo ko‘p yillar o‘tgach, 2020-yilda Rid Amerika siyosatida katta shov-shuvga sabab bo‘lgan bayonot bilan chiqdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Bayden senatorlik faoliyati davomida unga nisbatan zo‘ravonlik qilgan.
Bu ayblovlar Bayden prezidentlikka nomzod bo‘lgan paytda yuzaga kelib, AQSh jamoatchiligida keng tarqalgan. Bayden shtabi esa bu da’volarni rad etdi, rasmiy tergov yoki ayblovlar qo‘yilmadi va sudda ham Ridning bayonotlari tasdiqlanmadi.
2023-yilda Tara Ridning hayoti tubdan o‘zgardi. U AQShda o‘zini xavfsiz his qilmagani va tahdidlarga duch kelgani uchun Rossiyaga ko‘chib o‘tdi.
Moskva shahrida yashay boshlagach, Rid RT telekanali bilan hamkorlik qilib, davlatga yaqin ommaviy axborot vositalarida faol bo‘ldi. Rossiya qonunchiligiga ko‘ra, fuqarolik olish uchun odatda nomzod mamlakatda kamida besh yil qonuniy yashashi talab etiladi.
Biroq prezident qarori bilan bu muddat bekor qilinishi mumkin. Putinning bu qarori aynan shunday istisno holat sifatida qabul qilinmoqda.
Tahlilchilarning fikricha, Tara Ridning Rossiya fuqaroligini olishi ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy tortishuvlarda ramziy ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin. U nafaqat AQSh siyosiy elitasiga qarshi chiqishi bilan tanilgan, balki Moskva rasmiylarining siyosiy yo‘nalishlariga mos keladigan shaxs sifatida ham ko‘rilmoqda.
Shu tariqa, Tara Ridning shaxsiy hayotidagi bu o‘zgarish uning taqdirini o‘zgartirish bilan birga, geosiyosiy munosabatlardagi bahslarni ham yanada kuchaytirishi kutilmoqda.

Таре Ридгу предоставлено гражданство России
Новый указ, подписанный президентом России Владимиром Путиным, вызвал широкие обсуждения в политической сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому указу, бывший помощник бывшего президента США Джо Байдена Тара Рид официально получила российское гражданство. Об этом было сообщено на официальном сайте Кремля.
Имя Тары Рид впервые упоминалось в 1990-х годах, когда Джо Байден был сенатором. В то время она работала помощником в офисе Байдена.
Однако спустя много лет, в 2020 году, Рид сделала заявление, вызвавшее большой резонанс в американской политике. По её словам, Байден проявлял насилие по отношению к ней во время своей сенаторской деятельности.
Эти обвинения появились в период, когда Байден был кандидатом в президенты, и получили широкое распространение в американском обществе. Штаб Байдена отверг эти заявления, официальных расследований или обвинений не было, а в суде показания Рид не подтвердились.
В 2023 году жизнь Тары Рид кардинально изменилась. Она переехала в Россию, так как не чувствовала себя в безопасности в США и сталкивалась с угрозами.
Начав жить в Москве, Рид сотрудничала с телеканалом RT и была активна в государственных СМИ, близких к властям. Согласно российскому законодательству, для получения гражданства обычно требуется проживание в стране не менее пяти лет на законных основаниях.
Однако указ президента может отменить этот срок. Решение Путина рассматривается именно как исключительный случай.
По мнению аналитиков, получение Тарой Рид российского гражданства может иметь символическое значение в политических противостояниях между двумя странами. Она известна не только своей оппозицией к политической элите США, но и рассматривается как личность, соответствующая политическим направлениям московских властей.
Таким образом, эти изменения в личной жизни Тары Рид могут не только изменить её судьбу, но и усилить споры в геополитических отношениях.