Prezident Emmanuel Makron Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasida chiqish qilib, G‘azodagi urushni davom ettirishga hech qanday asos yo‘qligini ta’kidladi. U tinchlik o‘rnatish va ikki davlatli yechim zarurligini bildirdi.
Shuningdek, Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp ham Assambleyada nutq so‘zlashi kutilmoqda. Belgiy, Lyuksemburg va boshqa bir qator Yevropa davlatlari ham Falastinni tan olish masalasida qaror qabul qilish arafasida turibdi.
Makronning fikricha, urushni to‘xtatish, garovdagilarni ozod qilish va Isroil hamda Falastin xalqlari yonma-yon tinchlikda yashash imkoniyatini saqlab qolish eng muhim vazifalardan biridir. Saudiya Arabistoni ham ikki davlatli yechimni yagona va barqaror yo‘l sifatida qo‘llab-quvvatladi.
Isroil esa Falastinni tan olish qarorini qattiq tanqid qilib, buni “Hamasni mukofotlash” deb atadi. Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqi G‘azoni tiklash maqsadida yangi moliyaviy yordam mexanizmini yo‘lga qo‘yishini ma’lum qildi.
Mazkur jarayonlar mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan xalqaro harakatlarning davom etishini ko‘rsatmoqda. Falastin va Isroil o‘rtasidagi nizolarni hal etishda xalqaro hamjamiyatning roli muhim ahamiyat kasb etadi.

Франция официально признала государство Палестина
Президент Эммануэль Макрон выступил на Генеральной Ассамблее Организации Объединённых Наций, подчеркнув, что нет никаких оснований для продолжения войны в Газе. Он заявил о необходимости установления мира и решения на основе двух государств.
Также ожидается выступление президента Соединённых Штатов Дональда Трампа на Ассамблее. Бельгия, Люксембург и ряд других европейских стран также находятся на пороге принятия решения о признании Палестины.
По мнению Макрона, прекращение войны, освобождение заложников и сохранение возможности мирного сосуществования народов Израиля и Палестины являются одними из важнейших задач. Саудовская Аравия также поддержала решение о двух государствах как единственном и устойчивом пути.
Израиль резко раскритиковал решение о признании Палестины, назвав это «наградой Хамасу». В то же время Европейский Союз объявил о запуске нового механизма финансовой помощи для восстановления Газы.
Эти процессы демонстрируют продолжение международных усилий, направленных на обеспечение мира и стабильности в регионе. Роль международного сообщества в разрешении конфликтов между Палестиной и Израилем имеет важное значение.