Xitoylik jurnalist Zhang Zhan 2020-yilda COVID-19 pandemiyasi boshida Uxandagi vaziyatni yoritgani uchun hibsga olingan va to‘rt yilga ozodlikdan mahrum qilingan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U 2024-yil may oyida ozod etilganidan so‘ng, uch oy o‘tib yana hibsga olindi. 2025-yil sentyabr oyida yana to‘rt yilga qamaldi.
Zhang Zhan xalqaro matbuot erkinligi tashkiloti va Jurnalistlarni himoya qilish qo‘mitasining ma’lumotiga ko‘ra, "mojarolarni qo‘zg‘atish va janjal chiqarish" moddasida ayblanmoqda. Bu ayblov uning avvalgi sud ishiga o‘xshash bo‘lib, so‘z erkinligi uchun kurashayotgan jurnalistni ta’qib qilish sifatida baholandi.
Zhang Uxandagi kasalxonalar va bo‘sh ko‘chalar haqida videolarni tarqatgan. Uning sobiq advokati Ren Quanniu bu ishda faqat o‘z fikrini erkin ifoda etgani ta’kidlangan.
Hozirgi kunda Xitoy dunyoda eng ko‘p jurnalist qamalgan davlat hisoblanadi va bu holat jurnalistlik erkinligiga jiddiy tahdid tug‘dirmoqda. Matbuot erkinligini himoya qilish uchun xalqaro hamjamiyatning diqqatini jalb qilish zarur.
Jurnalistlarning xavfsizligi va so‘z erkinligi ta’minlanishi muhimdir. Zhang Zhan holati jurnalistlarning erkin faoliyat yuritishi uchun qanchalik murakkab sharoitlar mavjudligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, bu voqea xalqaro inson huquqlari me’yorlari doirasida jiddiy muhokama qilinishi lozim. Xalqaro tashkilotlar va inson huquqlari faollari bu masalani doimiy nazoratda tutishi kerak.
Jurnalistlarning erkinligi va himoyasi davlatlarda demokratik qadriyatlarning mustahkamlanishiga xizmat qiladi. Zhang Zhan ishi so‘z erkinligi va jurnalistlarning himoyasi borasida muhim signal hisoblanadi.
Shu bois, bu mavzuga e’tibor qaratish va jurnalistlarning huquqlarini himoya qilish uchun harakatlarni kuchaytirish zarur.

В Китае журналист Чжан Чжан снова арестована
Китайская журналистка Чжан Чжан была арестована в 2020 году в начале пандемии COVID-19 за освещение ситуации в Ухане и приговорена к четырём годам лишения свободы. Об этом сообщает Zamin.uz.
После освобождения в мае 2024 года, через три месяца она была вновь арестована. В сентябре 2025 года ей снова назначили четырёхлетний срок.
По данным международной организации за свободу прессы и Комитета по защите журналистов, ей предъявлено обвинение по статье «возбуждение конфликтов и ссор». Это обвинение схоже с её предыдущим судебным делом и рассматривается как преследование журналистки, борющейся за свободу слова.
Чжан распространяла видеоматериалы о больницах и пустых улицах Ухана. Её бывший адвокат Жэнь Цюанью отметил, что в этом деле она лишь свободно выражала своё мнение.
В настоящее время Китай считается страной с наибольшим числом заключённых журналистов в мире, что представляет серьёзную угрозу свободе журналистики. Необходимо привлечь внимание международного сообщества к защите свободы прессы.
Обеспечение безопасности журналистов и свободы слова является важным. Случай Чжан Чжан показывает, насколько сложны условия для свободной деятельности журналистов.
Кроме того, это событие должно быть предметом серьёзного обсуждения в рамках международных норм прав человека. Международные организации и правозащитники должны постоянно контролировать эту проблему.
Свобода и защита журналистов способствуют укреплению демократических ценностей в государствах. Дело Чжан Чжан является важным сигналом в вопросах свободы слова и защиты журналистов.