Ragasa supertayfuni Xitoy janubiga yaqinlashmoqda
Xitoy Markaziy gidrometeorologiya xizmati sayyohlarni sayohat yo‘nalishlarini qayta ko‘rib chiqishga va xavfli hududlarga bormaslikka chaqirmoqda. Shuningdek, sayohatchilarga ehtiyot choralariga qat’iy rioya qilish tavsiya etilmoqda.
Ragasa supertayfunining Xitoyning janubiy qismlariga, xususan, Xaynan oroli, Guandun provinsiyasi va Guansi-Chjuan avtonom rayoniga tez sur’at bilan yaqinlashishi kutilmoqda. Gonkong va Makao hududlari ham to‘fon ta’siriga uchrashi mumkin.
Shamol tezligi soatiga 216 kilometrgacha yetishi, ya’ni sekundiga 60 metrdan ortiq tezlikda bo‘lishi ehtimoli bor. Yunnan provinsiyasida ham havo sharoiti keskin o‘zgaradi, kuchli yomg‘irlar va suv toshqinlari yuzaga kelishi mumkin.
Ko‘chki va sel oqimlari xavfi yuqori darajada. Shu sababli, tegishli hududlarda yashovchilar ehtiyot choralarini ko‘rishi, mahalliy hokimiyatning rasmiy xabarlarini diqqat bilan kuzatishi zarur.
Sayohatchilarga esa suv, oziq-ovqat, yoritish va elektr jihozlarini oldindan tayyorlab qo‘yish tavsiya etiladi. Bundan tashqari, ko‘chalarda harakatlanmaslik va xavfsiz hududlarga o‘tish muhimdir.
Vetnamda shunga o‘xshash to‘fon natijasida ko‘plab uylar zarar ko‘rgan, lekin halokatlar bo‘lmagan. Xitoy hukumati esa qutqaruv xizmatlarini kuchaytirishga va 400 mingdan ortiq odamni evakuatsiya qilishga tayyorlanmoqda.
Bu holat sayohatchilarni yanada ehtiyotkor bo‘lishga va xavfga qarshi choralar ko‘rishga chaqirmoqda.

Рагаса супертайфун приближается к югу Китая
Центральная гидрометеорологическая служба Китая призывает туристов пересмотреть маршруты путешествий и избегать опасных районов. Также путешественникам настоятельно рекомендуется строго соблюдать меры предосторожности.
Ожидается быстрое приближение супертайфуна Рагаса к южным районам Китая, в частности к острову Хайнань, провинции Гуандун и автономному району Гуанси-Чжуан. Районы Гонконга и Макао также могут подвергнуться воздействию шторма.
Скорость ветра может достигать 216 километров в час, то есть более 60 метров в секунду. В провинции Юньнань также ожидаются резкие изменения погодных условий, сильные дожди и наводнения.
Опасность схода оползней и паводков высока. Поэтому жителям соответствующих районов необходимо принимать меры предосторожности и внимательно следить за официальными сообщениями местных властей.
Путешественникам рекомендуется заранее подготовить воду, продукты питания, освещение и электрические приборы. Кроме того, важно избегать передвижения по улицам и переходить в безопасные районы.
Во Вьетнаме в результате подобного шторма было повреждено множество домов, однако жертв не было. Правительство Китая готовится усилить спасательные службы и эвакуировать более 400 тысяч человек.
Эта ситуация призывает путешественников быть еще более осторожными и принимать меры против опасности.