XAMAS Trampga 60 kunlik o‘t ochishni taklif qildi
XAMAS AQSh prezidenti Donald Trampga murojaat yo‘llab, G‘azo sektorida 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish kafolati evaziga garovdagilarning yarmidan ko‘prog‘ini ozod qilishga tayyorligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Fox News telekanali xabariga ko‘ra, bu haqda muzokaralarda ishtirok etgan yuqori martabali ma’muriyat vakili ma’lumot bergan. Maktub ayni paytda Qatarda bo‘lib, shu hafta ichida Trampga yetkazilishi kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Isroil oy boshida Dohada XAMAS yetakchilariga suiqasd uyushtirishga uringanidan so‘ng, Qatar vositachiligidagi muzokaralar murakkablashdi. Natijada 48 nafar garovdagini ozod qilishga oid muzokaralar vaqtincha to‘xtab qoldi.

ХАМАС предложил Трампу 60-дневное прекращение огня
ХАМАС направил обращение президенту США Дональду Трампу, заявив о готовности освободить более половины заложников в обмен на гарантию прекращения огня в секторе Газа на 60 дней. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации телеканала Fox News, об этом сообщил высокопоставленный представитель администрации, участвовавший в переговорах. Письмо в настоящее время находится в Катаре и ожидается, что будет доставлено Трампу на этой неделе.
Напомним, что в начале месяца после попытки покушения на лидеров ХАМАС в Дохе, организованной Израилем, переговоры при посредничестве Катара осложнились. В результате переговоры об освобождении 48 заложников временно приостановились.