Bu haqda mamlakat bosh vaziri Bart De Vever Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi sessiyasida ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Belgiya uzoq yillardan beri Isroil va Falastin o‘rtasida ikki davlatli yechimni qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Bugun esa Nyu-York deklaratsiyasini imzolagan davlatlar safida o‘z o‘rnini mustahkamladi. De Vever ta’kidlashicha, faqat ikki davlat yechimi orqali Isroil va Falastin xalqlari tinchlik va xavfsizlik sharoitida birga yashash imkoniga ega bo‘ladi.
U shuningdek, Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning Falastin davlatini rad etuvchi so‘nggi bayonotlarini tanqid qildi. De Veverning fikricha, bu bayonotlar falastinliklarni himoya qilish va ularni qo‘llab-quvvatlash uchun yanada kuchli sabab bo‘ladi.
Shu munosabat bilan Belgiya Falastinni tan olish orqali butun dunyoga muhim siyosiy signal yubormoqda. Bu qaror mintaqadagi tinchlik jarayonini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Бельгия признала Палестину независимым государством
Бельгия объявила о присоединении к числу стран, признанных Палестину независимым государством. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил премьер-министр страны Барт Де Вевер на сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций. По его словам, Бельгия на протяжении многих лет поддерживает решение конфликта между Израилем и Палестиной на основе двух государств.
Сегодня она укрепила свою позицию среди стран, подписавших Декларацию Нью-Йорка. Де Вевер подчеркнул, что только через решение в виде двух государств народы Израиля и Палестины смогут жить вместе в условиях мира и безопасности.
Он также раскритиковал последние заявления премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, отвергающие государственность Палестины. По мнению Де Вевера, эти заявления станут ещё более веским поводом для защиты и поддержки палестинцев.
В связи с этим Бельгия, признав Палестину, посылает важный политический сигнал всему миру. Это решение рассматривается как важный шаг, направленный на поддержку процесса мира в регионе.