U G‘azodagi urushni to‘xtatish va mintaqada barqaror tinchlik o‘rnatish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, Fransiya va Saudiya Arabistoni BMT doirasida ikki davlatli yechim yuzasidan sammit tashkil etdi.
Yevropaning bir nechta davlatlari ham Falastinni tan olish rejasini bildirdi. Makron garovdagilarni ozod qilish va G‘azoda tinchlikni tiklash muhimligini qayd etdi.
Yevropa Ittifoqi esa G‘azoni qayta qurish uchun yangi moliyaviy yordam mexanizmini yaratishini e’lon qildi. Isroil bu qarorni tanqid qildi.
Falastin rahbari Mahmud Abbos esa sulh zarurligini ta’kidlab, Hamas harakati G‘azo boshqaruvida ishtirok etmasligini bildirdi. Ushbu voqealar mintaqadagi vaziyatni barqarorlashtirish va tinchlikni ta’minlash yo‘lida muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Франция объявила о официальном признании Палестины
Президент Франции Эммануэль Макрон на собрании Организации Объединённых Наций объявил о том, что его страна официально признала государство Палестина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул необходимость прекращения войны в Газе и установления стабильного мира в регионе. Также Франция и Саудовская Аравия организовали саммит в рамках ООН по двустороннему решению конфликта.
Несколько европейских стран также выразили планы признать Палестину. Макрон отметил важность освобождения заложников и восстановления мира в Газе.
Европейский Союз объявил о создании нового финансового механизма для восстановления Газы. Израиль раскритиковал это решение.
Лидер Палестины Махмуд Аббас подчеркнул необходимость мира и заявил, что движение Хамас не будет участвовать в управлении Газой. Эти события рассматриваются как важный шаг на пути стабилизации ситуации в регионе и обеспечения мира.