Afg‘onistondan chiqqan 13 yoshli bola samolyotning shassi bo‘limiga yashirinib, Dehliga uchib bordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu xavfli yo‘lni qiziquvchanligi sabab tanlagan. Parvoz taxminan 94 daqiqa davom etdi, bola esa yengil kiyimda va hech qanday bagajsiz yo‘lga chiqdi.
Aeroportga yetib kelgach, u uchish-qo‘nish yo‘lagida harakatlanayotganda qo‘lga olindi. Bola suhbatda bu harakatini faqat qiziquvchanlik uchun qilganini aytdi.
So‘roqdan so‘ng uni Afg‘onistonga qaytarishdi. Mutaxassislar uning bunday sharoitda tirik qolishini haqiqiy mo‘jiza deb hisoblamoqda.
Ushbu voqea havo transportidagi xavfsizlik choralarining kuchaytirilishi va yoshlar orasida yuzaga kelayotgan tahdidlarga e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi. Bu holat xavfsizlikni ta’minlashda jiddiy choralar ko‘rish muhimligini yodga soladi.

13-летний мальчик прилетел в Дели на шасси самолёта
13-летний мальчик из Афганистана спрятался в шасси самолёта и полетел в Дели. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он выбрал этот опасный путь из-за любопытства. Полёт длился примерно 94 минуты, мальчик был одет легко и отправился в путь без багажа.
По прибытии в аэропорт его задержали, когда он передвигался по взлётно-посадочной полосе. В разговоре мальчик сказал, что сделал это действие только из любопытства.
После допроса его отправили обратно в Афганистан. Специалисты считают, что его выживание в таких условиях — настоящее чудо.
Этот случай вновь показал необходимость усиления мер безопасности в воздушном транспорте и внимания к угрозам, возникающим среди молодёжи. Эта ситуация напоминает о важности принятия серьёзных мер для обеспечения безопасности.