Turkmanistonda ijtimoiy to‘lovlarni oshirish to‘xtatilishi mumkin
Turkmaniston hukumati ish haqi, pensiyalar, davlat nafaqalari va stipendiyalarni har yili oshirishni to‘xtatishni taklif qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Gurbanguli Berdimuhamedov raisligida o‘tgan Xalq maslahati yig‘ilishida faxriy oqsoqol Yozmurod Otamurodov ma’lumot berdi. Otamurodov mamlakat rahbari Serdar Berdimuhamedovga murojaat qilib, hukumatning aholining turmush darajasini barqaror oshirish siyosatini yuqori baholadi.
Uning fikricha, ijtimoiy to‘lovlarni oshirishni to‘xtatish kerak, chunki aholining maishiy sharoitlari allaqachon yaxshi darajada. Otamurodov shuningdek, bu imtiyozlarning dunyoning boshqa mamlakatlarida kam uchrashishini ta’kidladi.
U saqlangan mablag‘larni mamlakat taraqqiyoti va muhim loyihalarga yo‘naltirishni so‘radi. Prezident Berdimuhamedov esa uning nutqi va tavsiyalariga minnatdorchilik bildirdi.
Biroq, bu taklif turkman ijtimoiy tarmoqlarida keskin muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ko‘pchilik foydalanuvchilar inflyatsiya darajasi rasmiy indeksatsiyadan ancha yuqori ekanini ta’kidlab, aholining yashash sharoitlari og‘irligini aytishmoqda.
Masalan, go‘sht narxi so‘nggi yarim yilda ikki barobar qimmatlashgan, talabalar uchun kiyim-kechak xarajatlari esa oilalarga katta yuk bo‘lib qolmoqda. Ko‘plab sharhlovchilar oqsoqolning taklifini samimiy deb hisoblamay, kam daromad va tirikchilik qiyinchiliklarini ta’kidlamoqda.
Turkmanistonda hozir eng kam pensiya 550 manat, nafaqa esa 520 manat atrofida. Rasmiylar to‘lovlarni indeksatsiya qilishni bekor qilish haqida hozircha izoh bermaganlar.
Eslatib o‘tish joizki, 2015-yilda shunday bayonotlar xizmatlar uchun imtiyozlarning butunlay bekor qilinishiga olib kelgan edi.

В Туркменистане может быть приостановлено повышение социальных выплат
Правительство Туркменистана предлагает прекратить ежегодное повышение заработной платы, пенсий, государственных пособий и стипендий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил почетный старейшина Йозмурод Отамуродов на заседании Народного совета под председательством Гурбангулы Бердымухамедова. Отамуродов обратился к главе страны Сердару Бердымухамедову, высоко оценив политику правительства по стабильному повышению уровня жизни населения.
По его мнению, следует прекратить повышение социальных выплат, так как бытовые условия населения уже находятся на хорошем уровне. Отамуродов также отметил, что такие льготы редко встречаются в других странах мира.
Он попросил направить сэкономленные средства на развитие страны и важные проекты. Президент Бердымухамедов выразил благодарность за его выступление и рекомендации.
Однако это предложение вызвало острые обсуждения в туркменских социальных сетях. Многие пользователи подчеркивают, что уровень инфляции значительно выше официальной индексации и отмечают трудности в условиях жизни населения.
Например, цена на мясо за последние полгода выросла вдвое, а расходы на одежду для студентов стали большой нагрузкой для семей. Многие комментаторы не считают предложение старейшины искренним, подчеркивая низкие доходы и трудности с выживанием.
В настоящее время минимальная пенсия в Туркменистане составляет около 550 манатов, пособие — около 520 манатов. Официальные лица пока не комментировали отмену индексации выплат.