Sud hujjatlariga ko‘ra, u maxsus bank paketini sotib olib, bort taloni yoki chipta orqali aeroport va vokzallardagi biznes-zallarga kirish huquqiga ega bo‘lgan. Biroq, besh oy davomida u ushbu zallarga jami 364 marta tashrif buyurgan, asosan Vnukovo aeroportida, shuningdek Sheremetevo, Domodedovo va Sochi aeroportlarida ham xizmatlardan foydalanib kelgan.
Tekshiruv jarayonida xodim o‘zining kirish kodini boshqa shaxslar bilan baham ko‘rganligi aniqlangan. Sudning birinchi instansiyasi unga faqat 12,6 ming rubl jarima belgilagan bo‘lsa, keyingi bosqichlarda apellyatsiya va kassatsiya sudlari qarori bilan jarima miqdori to‘liq undirilgan.
Sud qarorida tashriflar soni, ularning davomiyligi va bir vaqtning o‘zida bir nechta odamlar tomonidan foydalangan holatlar asosiy omillar sifatida ko‘rib chiqilgan. Mazkur holat aeroport xodimlari uchun belgilangan qoidalar va tartiblarni buzishning oqibatlarini ko‘rsatadi.
Noqonuniy foydalanish aeroport infratuzilmasining ishonchliligiga zarar yetkazishi mumkinligi sababli, bunday holatlar qat’iy nazorat ostida bo‘lishi zarur. Sudning qat’iy qarori aeroport xizmatlaridan foydalanishda qonuniylik va intizomni ta’minlashga qaratilganligini ko‘rsatadi.

Сотрудник аэропорта Внуково незаконно воспользовался бизнес-залом
Сотрудник аэропорта Внуково был оштрафован на 655 тысяч рублей за незаконное использование бизнес-зала через банк. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно судебным документам, он приобрёл специальный банковский пакет, который давал право на вход в бизнес-залы аэропортов и вокзалов по посадочному талону или билету. Однако в течение пяти месяцев он посетил эти залы в общей сложности 364 раза, преимущественно в аэропорту Внуково, а также пользовался услугами в аэропортах Шереметьево, Домодедово и Сочи.
В ходе проверки было установлено, что сотрудник делился своим кодом доступа с другими лицами. В первой инстанции суда ему был назначен штраф всего в 12,6 тысячи рублей, однако на последующих этапах — в апелляционном и кассационном судах — сумма штрафа была взыскана полностью.
В решении суда основными факторами рассматривались количество посещений, их продолжительность и случаи одновременного использования кодов несколькими людьми. Этот случай демонстрирует последствия нарушения установленных правил и порядков для сотрудников аэропорта.
Поскольку незаконное использование может нанести ущерб надёжности инфраструктуры аэропорта, такие случаи должны находиться под строгим контролем. Жёсткое решение суда свидетельствует о стремлении обеспечить законность и дисциплину при использовании услуг аэропорта.