Afg‘on bola samolyot shassisida Dehliga uchdi
O‘n uch yoshli afg‘on bola KAM Air aviakompaniyasining samolyot shassisiga yashirinib, Kobuldan Dehliga uchdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea The Independent gazetasi tomonidan xabar qilindi. Afg‘onistonning Qunduz shahrida yashovchi o‘smir samolyot Dehlidagi Indira Gandi xalqaro aeroportiga qo‘nganidan so‘ng, ikki soat davomida topildi.
Rasmiylar ma’lumotiga ko‘ra, bola Kobul aeroportining cheklangan hududiga kirib, samolyot shassisining orqa bo‘limiga yashirinishga muvaffaq bo‘lgan. Qo‘nishdan so‘ng aviakompaniya xodimlari uni samolyot yonida topib, aeroport xavfsizlik xizmatiga xabar berishdi.
Dastlabki surishtiruvda o‘smir samolyotga qiziqish tufayli, xavf-xatarni anglamay kirganini ma’lum qilgan. U Dehlidan keyin boshqa samolyot orqali Afg‘onistonga qaytarilgan.
Samolyot shassisida yashirinib qolish holatlari kam uchraydi, chunki chiptasiz yo‘lovchilarning ko‘pchiligi gipoksiya, gipotermiya yoki shassi mexanizmlaridan olgan jarohatlar sabab halok bo‘ladi. Aviatsiya eksperti Moxan Ranganatxanning so‘zlariga ko‘ra, o‘smir ehtimol zich yopiq joyga kirgan va u yerda yo‘lovchilar salonidagi haroratga yaqin sharoit saqlangan bo‘lishi mumkin.
U balandlik taxminan o‘n kilometr bo‘lganida kislorodning pastligi tufayli hushdan ketish va o‘lim xavfi yuqori ekanini ta’kidlagan. Bundan tashqari, harorat -40 dan -60 darajagacha tushishi bir daqiqadan kam vaqt ichida sovuq qotish va gipotermiyaga olib keladi.
1947 yildan 2020 yilgacha AQSh Federal fuqaro aviatsiyasi boshqarmasi tomonidan qayd etilgan 128 ta samolyot shassisida yashirinib sayohat qilgan chiptasiz yo‘lovchilarning 75 foizdan ortig‘i og‘ir sharoitlar sabab hayotini yo‘qotgan. Ushbu holatlar samolyot shassisida yashirinib sayohat qilishning juda xavfli ekanligini ko‘rsatadi.

Афганский мальчик прилетел в Дели на шасси самолёта
Тринадцатилетний афганский мальчик, спрятавшись в шасси самолёта авиакомпании KAM Air, полетел из Кабула в Дели. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это событие было освещено газетой The Independent. Подросток, проживающий в городе Кундуз в Афганистане, был найден спустя два часа после приземления самолёта в международном аэропорту Индиры Ганди в Дели.
По данным официальных лиц, мальчик проник в ограниченную зону аэропорта Кабула и сумел спрятаться в задней части шасси самолёта. После приземления сотрудники авиакомпании обнаружили его рядом с самолётом и сообщили службе безопасности аэропорта.
В ходе первоначального расследования подросток сообщил, что из-за интереса к самолёту он проник внутрь, не осознавая опасности. После Дели он был возвращён в Афганистан другим рейсом.
Случаи скрытого пребывания в шасси самолёта встречаются редко, поскольку большинство безбилетных пассажиров погибают из-за гипоксии, гипотермии или травм, полученных от механизмов шасси. По словам авиационного эксперта Мохана Ранганатханна, подросток, вероятно, попал в плотно закрытое пространство, где сохранялась температура, близкая к температуре пассажирского салона.
Он подчеркнул, что на высоте примерно десяти километров существует высокий риск потери сознания и смерти из-за недостатка кислорода. Кроме того, температура может опускаться от -40 до -60 градусов, что за менее чем минуту приводит к обморожению и гипотермии.
С 1947 по 2020 год Федеральное управление гражданской авиации США зафиксировало 128 случаев скрытого путешествия безбилетных пассажиров в шасси самолётов, более 75 процентов из которых погибли из-за тяжёлых условий. Эти случаи показывают, что путешествие, скрываясь в шасси самолёта, является крайне опасным.