Polsha Belarus bilan chegara punktlarini qayta ochdi
Polsha Ichki ishlar vaziri Marchin Kervinski 25 sentyabrga o‘tar kechasi Belarus bilan chegara o‘tish punktlarini qayta ishga tushirish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chegara o‘tish punktlari 12 sentyabrdan boshlab "Zapad-2025" harbiy mashg‘ulotlari munosabati bilan vaqtincha yopiq edi. Ichki ishlar vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilgan ma’lumotga ko‘ra, 25 sentyabr kuni soat 00:00 dan boshlab (Toshkent vaqti bilan 03:00) Belarus bilan chegara o‘tish yo‘laklari yana ochiladi.
Bu haqdagi rasmiy buyruq yaqinda imzolangan. Chegara punktlarining qayta ochilishi ikki davlat o‘rtasidagi chegaraviy harakatlarning tiklanishiga xizmat qiladi va fuqarolarga qulaylik yaratadi.
Ushbu qaror Polsha va Belarus o‘rtasidagi transport va savdo aloqalarini tiklashda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi. Shuningdek, davlat organlari chegara xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha zarur choralarni ko‘rishda davom etmoqda.
Bu yangilik chegaradan o‘tish jarayonini soddalashtirish va vaqtinchalik cheklovlarni bekor qilish maqsadida amalga oshirildi. Fuqarolar va transport vositalarining harakati endi belgilangan tartibda davom ettiriladi.

Польша вновь открыла пограничные пункты с Беларусью
Министр внутренних дел Польши Марчин Кервинский принял решение о возобновлении работы пограничных пунктов с Беларусью в ночь на 25 сентября. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти пограничные пункты были временно закрыты с 12 сентября в связи с военными учениями "Запад-2025". По информации, опубликованной Министерством внутренних дел в социальных сетях, с 00:00 25 сентября (03:00 по ташкентскому времени) пограничные переходы с Беларусью вновь откроются.
Официальный приказ по этому поводу был подписан недавно. Возобновление работы пограничных пунктов способствует восстановлению пограничного движения между двумя странами и создаёт удобства для граждан.
Это решение имеет важное значение для восстановления транспортных и торговых связей между Польшей и Беларусью. Кроме того, государственные органы продолжают принимать необходимые меры по обеспечению безопасности на границе.
Данное нововведение направлено на упрощение процесса пересечения границы и отмену временных ограничений. Движение граждан и транспортных средств теперь будет осуществляться в установленном порядке.