G‘azoda oziq-ovqat navbatida yigit otib o‘ldirildi
G‘azoda 19 yoshli Abdulla oziq-ovqat tarqatish markazi yaqinida otib o‘ldirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U oilasiga yordam berish maqsadida navbatda turgan edi. Uning otasi farzandining oilani boqish uchun jonini qurbon qilganini ta’kidladi.
Mart oyidan boshlab Isroil tomonidan joriy etilgan to‘liq blokada sabab G‘azoda oziq-ovqat yetishmovchiligi yanada kuchaydi. Xalqaro tashkilotlar aholining asosiy ehtiyojlari qondirilmayotganini bildirsa-da, Isroil bunday da’volarni rad etmoqda.
Yordam markazlari atrofi ko‘plab odamlarning o‘q ostida qolganini ko‘rsatmoqda. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, askarlar odamlarni nazorat qilish maqsadida o‘q uzgan.
BMT bu holatlarni xalqaro qonunlarga zid deb atab, mas’ullarni javobgarlikka tortish kerakligini ta’kidladi. Xalqaro hamjamiyat esa tezkor sulh o‘rnatish va yordamni yetkazishni talab qilmoqda.
G‘azo aholisining hayoti qiyin sharoitda davom etmoqda va vaziyatni yaxshilash uchun xalqaro tashkilotlarning hamkorligi zarur.

В Газе парень был застрелен в очереди за едой
В Газе 19-летний Абдулла был застрелен возле центра распределения продовольствия. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он стоял в очереди, чтобы помочь своей семье. Его отец подчеркнул, что сын пожертвовал своей жизнью ради обеспечения семьи.
С марта, из-за введенной Израилем полной блокады, нехватка продовольствия в Газе усилилась. Международные организации заявляют, что основные потребности населения не удовлетворяются, однако Израиль отвергает такие обвинения.
Окрестности центров помощи показывают, что многие люди оказались под огнем. По словам свидетелей, солдаты стреляли с целью контроля над людьми.
ООН назвала эти события нарушением международного права и подчеркнула необходимость привлечения виновных к ответственности. Международное сообщество требует быстрого установления мира и доставки помощи.
Жизнь населения Газы продолжается в тяжелых условиях, и для улучшения ситуации необходима координация международных организаций.